Brandon má nového walkmana, Kelly to přehnala s odbarvovačem a mami, tati, Dylan pije! Kultovní inscenace Divadla pod Palmovkou Pusťte Donu k maturitě bude jedním z velkých taháků letošního ročníku Festivalu současného divadla WTF?! 2018 Bude to na tělo…, na kterém se libereckému publiku představí 11 souborů nejen z České republiky, ale i ze Slovinska nebo Německa.

Přehlídka začíná zítra v 18 hodin oblíbenou Tančírnou před radnicí. Vlastní program ale odstartuje až v pátek ve 14 hodin velkolepý průvod, při němž spojili divadelníci své síly s pořadateli Majálesu, který se koná ve stejnou dobu. „Už během průvodu se na náměstí Edvarda Beneše odehraje vystoupení Hombre aneb jak se točí film,“ upozorňuje za pořadatele mluvčí Šaldova divadla Jakub Kabeš. Poté už následuje v Malém divadle a přilehlém okolí třídenní maraton divadelních představení, koncertů nebo performancí.

Podívejte se na minulý ročník WTF?!, konkrétně z roku 2015

„WTF by měl člověk zažít už jen kvůli té atmosféře. Divadlo na tři dny naprosto ožije a naplní se nezaměnitelnou energií. Návštěvník zažije divadelní smršť,“ zve pořadatelka Eliška Hamplová. Kromě zmiňované inscenace Divadla pod Palmovkou patří podle organizátorů mezi největší letošní hity oceňované pražské Divadlo Letí se svou inscenací Bang, kterou režíroval známý bratislavský režisér Marián Amsler.

„Tyranská komedie je nejnovější hrou německé divadelní hvězdy Maria von Mayenburga. Premiéru měla teprve v červnu 2017 v Berlíně,“ dodal Kabeš, podle kterého je Bang „alergickou reakcí“ na to, co se v Evropě a ve světě děje. Na festivalu nebude chybět ani známý provokatér Jiří Maryško. Herec ústeckého Činoherního studia přijede představit projekt Demago. „Na Jirkova představení se pokaždé těším, publikum se smíchem láme v pase,“ láká jeden o organizátorů festivalu, režisér Tomáš Dianiška.

Obdivovatelé alternativního divadla se zase mohou těšit na klaunské performance i představení ze slovinské Ljublany nebo německé Žitavy. Festival současného divadla WTF?! založili před sedmi lety herci z Divadla F. X. Šaldy a od té doby se vyprofiloval na jednu z nejosobitějších přehlídek nejen v rámci Libereckého kraje.