Zábavný, ambiciózní i přisprostlý. Takový byl festival současného divadla WTF?! Do libereckého Malého divadla jsem v sobotu dorazila až v 17 hodin, přestože začal už ve tři. Naštěstí jsem měla rezervované lístky, bylo beznadějně vyprodáno.

První hru, kterou undergroundový soubor hrál, jsem už viděla při jablonecké repríze v Eurocentru. Pipinky z plakátu mě uchvátily svojí vtipností, dokonalými hláškami a hlavně vzpomínkami na pubertu. Zbožňování chlapeckých kapel patřilo i k mojí pubertě.

Kromě divadelních představení pořadatelé pro návštěvníky připravili i doprovodný program - módní přehlídka, výstavy, second hand a k poslechu hrál klavírista i DJové z Experimental Cabaret. Po Pipinkách následovala dramatická prvotina libereckého herce a autora Tomáše Dianišky Googling and Fucking.

Scénická hra pro generaci youtube

Tu sehrál autor se třemi kolegyněmi: Karolínou Baranovou, Barborou Kubátovou a Vendulou Svobodovou. Hra je spíše scénická, s málo rekvizitami, má roztříštěný děj a zajímavé přechody mezi scénami. Její děj není ale to zásadní na inscenaci. Hra podává svědectví o facebookové a youtube generaci. O lidech, kterých se nedotkl totalitní režim, vyrostli už ve svobodném demokratickém státě a zažili rozkvět digitální techniky.

Než hra vznikla, sezval si Dianiška své vrstevníky a debatoval s nimi, co je pro ně současné. Chtěl napsat hru, která bude pro jeho diváky jako ulitá. Divadelní hra Googling and Fucking se věnuje elektronické komunikaci a přátelstvím na sociálních sítích. Facebook sice má spojovat lidi, ale spíše je odcizuje.

Pokud druhá hra festivalu neměla děj, tak ta třetí mě svým dějem a příběhem nadchla. Inscenace vypráví dojemným životním příběhem Alana Turinga, geniálního anglického matematika, který rozhodujícím způsobem přispěl k sestrojení prvních počítačů i k porážce Wehrmachtu za 2. světové války. Byl ale také homosexuál a v Anglii byl homosexuální styk do 60. let trestný čin.

Život geniálního matematika jinak

Tři mladí herci Karolína Baranová, Jakub Albrecht a Tomáš Dianiška představili životní příběh geniálního matematika trochu jinak. Ve hře se prolíná několik dějových linií. Všichni tři protagonisté hraji několik dalších rolí. Karolína Baranová dokonce i Marilyn Monroe. Scéna a rekvizity byly velmi propracované, od postele, přes stůl, vanu, tabuli, až po vodu a cigarety.

Obdivuhodná je i odvaha dvou pánů herců, kteří se nebojí při představení ukázat úplně vše a zahrát si na homosexuály. Některým divákům mohou vadit i časté vulgarismy. Toto představení se dočkalo největšího úspěchu. Diváci povstali a odměnili herce dlouhým potleskem a pískáním. Festival měl velký úspěch a možná by nebylo od věci ho příště uskutečnit ve velkém divadle. Nebyl takový underground. Zájem o festival byl obrovský, diváci by velké divadlo naplnili.