Šestnáctý ročník mezinárodního festivalu sportovních filmů Sportfilm se tentokrát koná na čistě sportovní půdě ve sportovní prodejně Decathlon v Liberci, v obchodní zóně sever každý den od 10 do 20 hodin. Více o festivalu a filmech prozradil Vladimír Boháč.

O jaký jde festival? Co je na něm zajímavého?

V nejjednodušší definici lze festival sportovních filmů představit jako národní soutěž filmů se sportovní tematikou s mezinárodní účastí. Pojďme ale k bližšímu vysvětlení.

Oficiální název festivalu je Sportfilm Liberec International FICTS festival a v letošním roce bude v Liberci, který je jediným místem konání festivalu, probíhat již jeho šestnáctý ročník.

Co je na festivalu zajímavého?

Tou první oblastí je bezesporu vlastní přehlídka velice kvalitních snímků se sportovní tematikou napříč sportovním prostředím, mapováním života českých, ale i světových sportovních osobností, napětím, adrenalinem.

Tou druhou je fakt, že liberecký festival je druhým nejstarším v rámci FICTS, což je organizace sdružující tvůrce filmů se sportovní tematikou z celého světa.

Kolik se letos přihlásilo snímků?

Pro letošní rok bylo přihlášeno celkem jednatřicet snímků, z nichž dva jsme vyřadili pro nesplnění soutěžního statutu. Překračovaly stanovenou délku.

Z jakých států?

Skladba je, tak jako každoročně, velice široká. Největší zastoupení mají samozřejmě snímky tvůrců z České republiky těch je celkem dvacet jedna, po dvou snímcích je z Ruska a Polska a po jednom snímku zaslaly Německo, Rumunsko, Francie, Španělsko, Švédsko a Itálie.

Jsou české snímky úspěšné?

V rámci konečných výsledků letošního šestnáctého ročníku, které hodnotila odborná festivalová porota pod vedením Františka Koláře lze bezesporu říci, že české snímky byly úspěšné a posbíraly převážnou část ocenění.

Kdy a kde budou snímky k vidění?

Organizátoři pro letošní rok zvolili prostředí ryze sportovní promítat se bude po celou dobu konání festivalu, tj. ve dnech 15. 17. října, ve sportovní prodejně Decathlon v Liberci, v obchodní zóně sever každý den od 10 do 20 hodin.

Celkový přehled promítaných snímků bude zveřejněn na internetových stránkách festivalu www.sportfilm.cz.

Pokračuje soutěž dál? Vítězné snímky někam postupují?

Protože jde o národní přehlídku, postupují vítězné české filmy z libereckého festivalu do celosvětového finále, které se v prosinci 2013 bude tradičně konat v italském Miláně. V případě, že by soutěžní kategorii vyhrál zahraniční snímek, bude ČR v Miláně reprezentovat ten český snímek, který se umístí nejvýše.

Co je letos nového?

Organizátoři dokončují ve spolupráci s MŠMT projekt nazvaný Sportfilm do škol, jehož cílem je umožnit sportovním třídám, ale i ostatním zájemcům, seznámit se s těmito snímky prostřednictvím nových médií prostřednictvím internetu. Předběžný průzkum ukázal, že ze stran škol je o tento projekt zájem ať již po stránce obsahové (sportovní), tak i po stránce doplnění jazykové výuky.

Až projekt plně odstartuje, budeme veřejnost informovat.

Jak jste oslavili jubilejní patnáctý ročník?

Organizační štáb je malý a rovněž tak finanční prostředky na zajištění akce jsou minimální a tak není prostor na žádné velké slavení.

Do oslav by se pak dal asi zařadit úspěch českého filmu Olgy Sommerové Věra 68 o naší nejúspěšnější olympioničce Věře Čáslavské na loňském světovém finále v Miláně, kdy tomuto snímku byla udělena mimořádná cena.

Doporučil byste sám za sebe nějaký zajímavý snímek, který vás zaujal?

Z letošního ročníku bych doporučil řadu snímků ať již je to snímek Podzim šampionů o úspěchu našich tenistů, snímek Kruté velikonoce o tragédii Hanče a Vrbaty, nebo snímek Jaromír Jágr: stále na vrcholu, či snímek o životě Dany Zátopkové Kde já se tady beru.

Protože v promítacím plánu nejsou jen snímky letošního ročníku, ale i z historie festivalu, bylo by pozvání daleko širší.

SPORTFILM LIBEREC

International FICTS festival

mezinárodní festival sportovních filmů

Kdy: úterý 15. 17. října

od 10 do 20 hodin

Kde: prodejna Decathlon, Liberec

obchodní zóna sever

Přihlášené filmy

White Line

Sportu zdar

The Other Sport

60 let sportovního vysílání televize u nás

Biatlonový svět v srdci Vysočiny

Copinka se učí zachraňovat

Cyklotrial jako životní styl

Hráč bez limitů

Jaromír Jágr: stále na vrcholu

Kde já se tady beru

Kruté Velikonoce

Life is Sport… Life is Love

Na vlnách Colorada

Žiješ jenom 2x Pošťák v neoprénu

Žiješ jenom 2x Hokejový Fanda

Tenkrát na západě

Sám ve vlnách

Boj o trůn

Basket za zdmi Alcatrazu

Volání divočiny

Ironman očima prostého ironmana

Hrdinové pod maskou

2012: Podzim šampiónů