Celkem bude k vidění šest snímků. Promítat se bude v libereckém V–klubu a ve velkém promítacím sále Krajské vědecké knihovny.

K vidění bude například českopolský film Operace Dunaj, polského režiséra Jaceka Glomba, ve kterém si hrají i nejznámější české herecké tváře. Organizátorem české části festivalu je Filmový klub Zoom.

„Ke spolupráci s Nisa film festivalem jsme se dostali před třemi lety díky naší spolupráci s paní Naď ou Hetešovou, která je v současnosti ředitelkou Jabloneckých kin. Letos jde tedy o třetí ročník filmových projekcí z Nisa film festivalu. Loňský ročník byl ohledně návštěvnosti celkem úspěšný, takže věříme, že Liberečané už o tomto festivalu vědí a přijde jich opět o něco více. Letos mají možnost vidět celkem šest filmů,“ komentoval za pořádající organizaci FK Zoom, projekce Nisa film festivalu v Liberci Ondřej Kyncl.

Co je Nisa film

Filmový festival Nisa film našel svůj domov v jihovýchodním rohu Německa, kde se setkává německá, polská a česká hranice. Existuje zde charakteristická spolupráce mezi filmovými kluby v České republice, Německu a Polsku, která nabízí pohled na filmovou produkci v těchto třech sousedících zemích. Od svého vzniku v roce 2004 ve městech Großhennersdorfu a Žitavě filmový festival Nisa film neustále roste. Nyní byly filmy uvedeny také v kinech celého východního Saska. Zvláštním aspektem festivalu je jeho mezinárodní účast, pro Německo jedinečná.

Filmy festivalu se také mezinárodně uvádí ve Zhořelci (Polsko), Liberci a Jablonci nad Nisou (Česká republika). Organizátoři festivalu neskrývají nadšení z účasti dalšího prezentačního místa v polské Bogatyni, která má tento rok svou premiéru.

Srdce programu festivalu tvoří soutěž celovečerních hraných filmů. V letošním roce přibyly další tři filmy a festival tak nabízí celkem dvanáct celovečerních filmů. O dvě hlavní ceny festivalu bojují především mladší němečtí, polští a čeští režiséři. O udělení hlavní ceny v hodnotě dva tisíce Euro rozhodne mezinárodní porota. Druhá cena festivalu, Cena publika, má hodnotu 500 Euro.

Zbytek filmového programu festivalu se skládá z filmů se speciální tématikou, krátkých a dokumentárních filmů. Další součástí hlavního programu jsou diskuse, autorská čtení, výstavy a koncerty hudebníků z České republiky, Německa a Polska. V roce 2010 se například představila série filmů s názvem „World Film“. Další program oslavuje život a dílo známé německé filmové a divadelní herečky Monici Bleibtreue.

Vedle samotných filmových produkcí filmů je pro festival také velmi důležitý kontakt mezi sousedy žijícími na různých stranách hranic, ale ve stejném regionu.

Polští a čeští mladí lidé se zúčastní filmových tvůrčích dílen, kde vytvářejí vlastní krátké filmy a současně také navštěvují festival. Festival Nisa film se snaží nabídnout všem lidem, bez ohledu na které straně hranice se nachází jejich domov, možnost poznat své sousedy a jejich kulturní prostředí.