„Slova jsou jen bubliny, činy jsou kapky zlata."

Už posedmnácté se řídí tímto tibetským příslovím pořadatelé Festivalu Free Tibet. V sobotu 17. října se v Národním domě v Dolní Poustevně totiž uskuteční XVII. ročník jednoho 
z největších festivalů pod jednou střechou na severu Čech.

„Tradičně pořádáme festival v Mikulášovicích, tam ale letos opravují místní kulturák, proto jsme museli najít vhodný náhradní prostor," vysvětlil Hugo Eminger z občanského sdružení Attack from North, které akci pořádá.

Tamní Národní dům nedaleko vlakového nádraží si pořadatelé vybrali hlavně kvůli zachování atmosféry festivalu.

„Hledali jsme podobné prostory s těmi v Mikulášovicích – tedy velký sál pro kapely, menší pro dýdžeje a hlavně 
i nějakou místnost pro čajovnu a výstavu o Tibetu. To jsme v poustevenském nároďáku našli," dodal Eminger.

Free Tibet je multižánrovým festivalem, už to dávno není jen rock, punk a metal. Tyto styly letos budou zastupovat například výborní Loco Loco. Tato pražská partička dokonce jela turné po Česku 
s americkými hvězdami Dog eat dog a ještě společně natočili video na cover hitu Who´s The King.

Na čtvrtém ročníku Festivalu Free Tibet hráli pankáči Totální nasazení a tehdy přišlo skoro nejvíce lidí za celou historii festivalu. Totáči se tak vrazí po 13 letech!

„Nejtvrdší kapelou bude hardcore v podání liberecké Jovanery. Naopak fanoušci mající rádi lehčí žánry si na své přijdou při vystoupení Sabiny Křovákové, vítězky Superstar, která si postavila svou vlastní rockovou kapelu a její řízný hlas v ní dobře vyniká. Těší mě, že na naší nabídku kývla i devítičlenná parta Larika. Pražská kapela hrající reggea-ska má totiž ve svém středu tři krásné zpěvačky. Prostě, bude se na co koukat, na co tančit i co poslouchat," doplnil zpěvák Toxic People Petr Bydžovský.

Toxici pokřtí klip

Právě Toxic People jsou poslední roky také jednou z hvězd festivalu. O loňských Vánocích natočili čtyři nové písničky a na všechny už mají videoklip. Na pecku Padám ho sestříhali právě ze záběrů z loňského Tibetu.

„Prozradím ještě jednu perličku. Plánujeme, že na festivalu vystoupíme ve strašidelných maskách i převlecích, v kterých jsme natáčeli klip Hladolet. Bude to pěkná podívaná! Také zahrajeme jednu úplně novou skladbu," dodal Bydžovský.

Na druhé scéně živě vystoupí čtyři dýdžejové Streach, Dextr, Tommy.d a Masox, hrající převážně styl drum and bass a tech house. Na třetí scéně nazvané Tibet info, která sídlí ve vinárně, bude děčínská čajovna Ve Vlnách a výstava fotografií „Tibet na křižovatce", kterou zapůjčilo sdružení M.O.S.T. Současně zde budete moci podpořit i tibetský lid koupí různých suvenýrů a certifikátů (Koza pro Tibet, Učebnice pro Tibet).

Z Děčína autobus

Dolní Poustevna je z Děčína přes Německo pár kilometrů, proto se děčínský pořadatel kulturních akcí David Pešťák rozhodl, že na festival vypraví autobus.

„Budou tam děčínské kapely Sabina a Hello Officer! 
A velký tahák Totální nasazení. Pokud seženu dost lidí, zamluvím autobus, který nás asi za 150 korun odveze z Děčína do Poustevny a zpět," vysvětlil Pešťák. V případě zájmu ho můžete kontaktovat na e-mailu david.pestak@email.cz. Na facebooku už existuje také událost Autobus na free Tibet.

„Na Tibetu je vždy super atmosféra, je to dobrý mix kapel i dýdžejů a ještě k tomu se něco dozvím o Tibetu," uvedla své důvody Dana Vavroušková z Rumburka, proč už navštívila celkem deset ročníků tohoto festivalu. „A na letošek už mám také lístek," ukázala hrdě vstupenku, která je ve formě obálky a obsahuje odznáček Toxic People.

Vstupenky jsou v předprodeji do čtvrtka (v knihkupectví Disk v Rumburku a Varnsdorfu) za 149 korun, na místě budou stát 199 korun.

Křest CD Sabiny Křovákové

SIRKAMA, tak zní nové CD Superstar Sabiny Křovákové, které nahrála se svou rockovou kapelou. Děčínská zpěvačka bude také jednou z hvězd Festivalu Free Tibet.

„Už jsem jednou na tomto skvělém festivalu zpívala, tehdy to bylo ještě s kapelou Neřesti. Moc se tam nyní těším, budu mít za zády sehranou partu muzikantů a s sebou i své nové album, na které jsem moc pyšná," uvedla blondýnkas charizmatickým hlasem.

Její vystoupení na Tibetu začne ve 21 hodin.

Festival Free Tibet XVII: Program
Kdy: sobota 17. 10., od 17 hodin
Kde: Národní dům Dolní Poustevna
Program: Velký sál
18.00 – 18.30: Hello Officer!
18.50 – 19.40: Larika
20.00 – 20.40: Loco Loco
21.00 – 21.40: Sabina
22.00 – 22.40: Totální nasazení
23.00 – 23.40: Toxic People
00.00 – 01.00: Jovanera
Disco bar
Dj Dextr, Tommy.d, Streach a Masox.
Tibet info – vinárna
Čajový klub Ve Vlnách, výstava fotografií z Tibetu, krámek.
Více na www.free-tibet.cz