„V Praze se letos uskutečnil už 16. ročník Febiofestu, v Liberci jsme pořádali regionální ozvěnu tohoto festivalu už po čtrnácté,“ podotkl za organizátory ředitel Filmového klubu Liberec Miroslav Randák.

Letošní ozvěna byla o jeden den kratší

Snad za to může zánik kina Varšava, které bývalo v minulých ročnících hlavním zázemím liberecké ozvěny Febiofestu, že letos byla pod Ještědem přehlídka o jeden den kratší. Trvala jen čtyři dny.

Promítalo se na dvou místech, v kině Lípa a nově také v Radničním sklípku v suterénu radnice. Dohromady nabídla liberecká verze Febiofestu 17 snímků, vedle českých legend jako Černý Petr nebo Panelstory lidé mohli vidět také řadu novinek. „Při výběru filmů pro Liberec jsme se řídili tím, co nám doporučili pražští organizátoři. Z novinek jsme dávali přednost těm snímkům, které v Praze byly divácky úspěšné,“ prozradil před začátkem festivalu Miroslav Randák.

V kině Lípa dnes mohou lidé od 17.30 hodin vidět brazilský horor Strachy z filmu. Jean-Claude Bernardet zde hraje režiséra dokumentárního filmu o fobiích. Je přesvědčený, že jediný pravdivý obraz lze zaznamenat, když bude člověk vystaven vlastní fobii. Od 19.30 hodin hraje kino Lípa ruské filmové drama Den sv. Jiří. Na svatého Jiří je podle ruské tradice nejpříhodnější konstelace ke změně osudu. Před emigrací na Západ se věhlasná operní diva rozhodne navštívit společně se synem rodné město. Mladík však zde záhadně zmizí.

Posledním filmem Febiofestu v kině Lípa je indonéská komedie Quickie Express, kterou kino dává od 22.30 hodin. Každý člověk se hodí na jinou práci. Někdo je ideální politik, někdo právník. Šupácký automechanik Jojo v sobě má potenciál luxusního gigola. Jen to zatím neví. Dva snímky mohou dnes fanoušci zhlédnout v Radničním sklípku. Od 18.00 hodin to je dokument Český sen o davovém šílenství při otevření neexistujícího hypermarketu, a od 20.30 hodin drama o rasismu v Americe Crash.