„Božský Kája" po dvou letech opět zavítal pod Ještěd a potěšil tu své fanoušky téměř tříhodinovým koncertem. Repertoár a show od minulého koncertu hodně obměnil. Rozhodně nepatří ke svým hudebním vrstevníkům a vrstevnicím, kteří obráží pódia se stejným playlistem desítky let a často šidí publikum playbackem.

Papírová atrapa Karla

Show začala stejně jako před dvěma lety. Dramaticky. Ze stropu arény se na jeviště snesla papírová atrapa současného Slavíka. Zadní řady se možná v první pohled nechaly oklamat.

Pravý Karel ovšem vběhl na pódium vzápětí. „Zdravím liberecké fanoušky i vás z daleka, co jste přijeli, abyste spatřili krásu… tohoto krásného města," zavtipkoval na úvod a rozhodně to nebyla poslední hláška večera. Karel Gott vyprávěl s nadhledem o minulosti a vzdával hold i svým dvěma dvorním skladatelům Jiřímu Štaidlovi a Karlu Svobodovi. „Karel si nezřízeně užíval život a pak si ho bohužel samoúčelně vzal. Talenty jako on si Bůh povolává k sobě," vzpomínal. Od Svobody dal nakonec jen optimistickou Jdi za štěstím a její protipól emotivní Krev toulavou, jejíž melodie uvádí seriál Cirkus Humberto.

Celý koncert mu fanynky nosily na pódium květiny. Gott si s každou potřásl rukou a vyslechl si její gratulaci. Jedna dokonce využila situace a políbila ho. „Teda to mě rozrušilo…," smál se. Vlastně téměř každou květinu nějak vtipně glosoval. Obdržel i lahvinku něčeho ostřejšího a ve finále koncertu na něj přiletěla i růžová podprsenka.

Přední český zpěvák zazpíval devětatřicet písniček. Tentokrát písně rozdělil do kratších bloků kusy od Štaidla i Svobody, filmové a pohádkové, novinky, které mu složili kolegové z branže z poslední desky Karel Gott S pomocí přátel, komorní i songy, které nesměly chybět.

Karel Gott se ale dopustil jednoho faulu vůči svým příznivcům. Avizoval ho už v polovině koncertu, kdy uváděl své novinky. „My zpěváci chceme zpívat novinky a vy fanoušci chcete slyšet staré hity. Nejraději bych Lady Karneval nechal odpočívat v jejich bílých kamaších někde doma…" Nakonec se tak stalo a na hit se v přídavcích nedostalo. Nezazněl ani oblíbený Trezor. Na Gottovu obhajobu, za více než padesátiletou kariéru má tolik hitů, že by vyšly na deset koncertů.

Vypůjčené písně

Jak už to s repertoáry českých interpretů 60. a 70. let bývá, řada písniček byla „vypůjčených" od zahraničních kolegů. Ve čtvrtek večer v Home Credit areně zazněly cover verze Simona a Garfunkela (El Condor Pasa), The Monkees (Party), Roye Orbisona (Noční král) nebo Elvise Preslyeho (Žádám víc). Králům šedesátek pak vzdal hold písní Beatles. Takže se dostalo ještě na jeden kus od Karla Svobody.

Gott ale rád přebírá písně i novějších zahraničních interpretů, z novějších jeho alb například hit Blaka Sheltona Footloose v české předělávce V pravou chvíli řekni Stop. Sem tam si ale složí i něco sám. Například hit Jestli já tě budu mít rád. „Potleskem zhodnoťte, jestli se vám písnička líbila a jestli mám ve skládání pokračovat.

Ať si říká, kdo chce, co chce a i když má jako každý své mouchy, Karel Gott zůstává jednou z mála jistot v našem státě. Za lístek na jeho vystoupení si sice připlatíte, ale dostanete plnohodnotný, živý koncert s promyšlenou koncepcí, vtipem, dynamickým repertoárem, hosty, orchestrem i tanečníky.

Co hrál „božský" Kája v Liberci?

1. POLOVINA KONCERTU

Hudba se mnou vchází
Víc
Zdvořilý Woody
Jestli já tě budu mít rád
Být stále mlád
Party
Láska je nádherná
La danza
Chraň Bůh

Písně od Karla Svobody:
Jdi za štěstím
Krev toulavá (Cirkus Humberto)
Písně od Jiřího Štaidla
Zloděj dobytka
Cesta rájem
El Condor Pasa
Ptačí nářečí
Bum, bum, bum
Kávu si osladím
Nestarej se, kamaráde
Pábitelé

2. POLOVINA KONCERTU

Žádám víc
Noční král
V pravou chvíli řekni stop

Písničky z filmů a pohádek:
Cestu znám jen já (Křemílek a Vochomůrka)
Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš (Popelka)
Prašná cestička (Mrazík)
To musíš zvládnout sám (Jak básníkům chutná život)

Písně z nového alba Karel Gott S pomocí přátel:
Chci zpátky dát čas
Chci tě s Olgou Lounovou
Dál jedu si svou
Tak pojď se mnou s Radkem Bangou

Komorní písně:
Když jsem já byl tenkrát kluk
Léta prázdnin
Když milenky pláčou
C´est la vie

Finále:
Má první láska se dnes vdává
Beatles
Odcházím s vírou

Přídavky:
Zůstanu svůj
Ráno jedu dál