Pět týpků v barevných upnutých jeansech. To jsou jablonečtí Exots. Své image se nevzdají, i když už několik strakatých kalhot prošoupali. Je to jejich poznávací znamení a líbí se i fanouškům.

Pop rocková banda řádí na scéně pět let. Oslaví to v pátek 14. prosince v Klubu Na Rampě se dvěma hosty. Oslava startuje v 19.30. Více v rozhovoru s basákem Béďou a zpěvákem Filipem.

Když jste kapelu zakládali, jaké jste měli vize, čekali jste, že budete hrát úspěšně pět let? Dosáhli jste svých cílů?

Béďa: Chtěli jsme mít kapelu, jako spousta mladejch kluků má takovej sen. Část naší kapely, Filip, Marek a Jára, měli už školní kapelu na základce, takovou menší, a chtěli pokračovat. Tak našli mě (Béďa) a Ondru. Začátky byly těžký a chtěli jsme bejt samozřejmě hrozně slavný, ale hodně to zpestřilo naše dospívání. (Smích)

Filip: Každý z nás chce být alespoň trochu v centru dění. To je asi i důvod, proč jsme založili kapelu. Hraní je pro nás nejenom zábava, ale hlavně i obrovský relax. Jak řekl Béďa, tak jsme samozřejmě chtěli být slavný, s odstupem času mi ale stále více dochází, že to, čeho jsme jako kapela dosáhli, je pro nás velkým úspěchem a satisfakcí.

Nový singl: Otázky zakázaný

Zdroj: Youtube

Kam chcete nyní směřovat? Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Béďa: Pořád se zlepšovat, vymýšlet zajímavější tvorbu. Určitě bychom chtěli v létě vydat další CD, ale to nebudeme předbíhat. Chceme taky odehrát co nejvíc koncertů a získat zase větší fanouškovskou základnu.

Filip: Stejně jako ostatní kapely, tak i my se hudebně vyvíjíme. Držíme se módních trendů, které se ale snažíme nějak originálně zakomponovat do naší hudby.

Jak bude vypadat oslava vašich pátých narozenin?

Béďa: No bude to velká pařba. (Smích) Určitě se vyplatí přijít hned na otevíračku v půl osmé, protože je na co se těšit a my s lidma rádi zapaříme, jak během našeho koncertu, tak i potom.

Pozvali jste si dva hosty, proč zrovna pražské rock popové Last Station a skoro domácí nováčky elektro swingové Mydy Rabycad?

Béďa: Na výběr hostů vždycky děláme takový menší průzkum a Last Station jsme viděli už několikrát. Jsou to velmi dobří mladí hudebníci a mají už taky dost zkušeností s živákama. Lidem se určitě budou líbit. Mydy Rabycad je zas skvělé seskupení na afterparty. Naposled, když hráli na Rampě, tu bylo hodně lidí, takže víme, že to umí rozhejbat.

Nový singl Snová realita

Zdroj: Youtube

Jako dárek jste fanouškům nadělili dva nové singly. Trošku se liší od vaší tvorby. Je to nová tvář vašeho bandu, kterou se teď chcete prezentovat?

Béďa: Chtěli jsme přijít s něčím úplně novým, naše starší tvorba už neměla růst. Uvidíme, jak se tohle mezi lidmi chytne, ale my jsme spokojení. Určitě chceme tvořit v podobném duchu i do budoucna.

Filip: S novými nahrávkami jsme nadmíru spokojeni. Snad s námi budou toto nadšení sdílet i naši fanoušci. Určitě to pořád není finální styl, ve kterém se chceme v budoucnu pohybovat, ale myslím si, že jsme na dobré cestě.

Na facebookové události slibujete, že zahrajete i písně, které už normálně na vašich koncertech posluchači neslýchají. Kolik jste vyprodukovali písniček? Je hodně takových, co už nehrajete?

Béďa: Hodně starých přátel z Jablonce, kteří nás podporovali na začátku, vyžadovali, abychom zase zahráli někdy nějakej ten starej hit. Tak jsme si řekli, že na oslavu pěti let to bude pěkný překvapení. Do teď už ani nevím, ale od začátku už tak zhruba deset písniček dávno nehrajeme, možná i víc. Za tu dobu se toho hodně změnilo a taky celkově náš styl, ale takovej je vývoj.

PĚT LET EXOTS

oslava, koncert

Hosté: Last Station

Mydy Rabycad

Kdy: pátek 14. prosince

od 19 hodin

Kde: Klub Na Rampě,

Jablonec nad Nisou

Kromě nových singlů, plánujete další desku, vaše aktuální už je víc jak rok stará. Chystáte se k novým singlům natočit videoklip?

Béďa: Ano, od vydání první desky uběhl už rok. Takže by bylo vhodný dělat na novém materiálu, což jsme načali těmi novými singly. Album možná natočíme v létě. A videoklip k novému singlu? Kdo ví, třeba nějaký natočíme. (Smích)

Filip: Bylo by fajn vydat nové album i videoklip, ale momentálně to není naší prioritou. Teď chceme hlavně hodně koncertovat.

Co fanynky? Jste k nim otevření? Chodí na vaše koncerty hodně holek?

Béďa: Jsme zastánci strategie, že je docela hezký s fanouškama komunikovat. Takže kdyby měla nějaká fanynka strach za náma přijít, tak ať nemá, my ji neukousneme. (Smích) Holek chodí dost a všem za podporu děkujeme.

Video: Prázdná

Zdroj: Youtube

Na koncertech jste mívali hodně barevné oblečení. Nechystáte novou image?

Béďa: Nad změnou oblečení jsme nedávno přemýšleli, ale z toho nás vyvedlo pár věcí. Za prvé u nás není kapela, která by hrála takhle barevná, takže nás každý díky kalhotám hned pozná. A proti byli i fanoušci. Jediný problém je, že si musíme shánět i nové, ty starý barevný kalhoty už jsou trochu sešlý. (Smích)

Filip: Nad změnou image už jsme několikrát uvažovali, ale zatím nás nenapadlo nic, co by bylo stejně působivé jako ty naše kalhoty. Třeba ale brzo přijde změna.

Jak se vaše kapela dala dohromady? Hrajete pořád ve stejné sestavě?

Béďa: Jak už jsem psal na začátku, byl to cíl kluků dál pokračovat, a spojil nás stejný gympl, který jsme navštěvovali. Pak jsme akorát našli na bicí Ondru. Jinak dodnes hrajeme ve stejné sestavě, takže Filip (zpěv, kytara), Marek (kytara, vokály), Béďa (baskytara, vokály), Jarda (klávesy, vokály), Ondra (bicí).

Live: Víš?!

Zdroj: Youtube

Filip: Důvodem, proč hrajeme stále ve stejné sestavě je, že nejsme nějak uměle vytvořená kapela, ale že jsme všichni výborný kámoši. To je asi i důvod, proč jsme spolu vydrželi tak dlouho.

Co považujete za největší úspěch kapely? Ocenění, soutěže, místa, kde jste si zahráli, návštěvnost koncertů…

Béďa: Když to vezmu podle sebe, tak asi křest naší debutové desky minulý rok na Rampě, kde bylo 254 platících a skvělá atmosféra. Potom asi hraní na Benátské noci 2012 nebo LadronkaFest 2012, ale těch super akcí je hodně, co bych tu mohl popsat. Ze soutěží je to třeba pražská FutureLine 2012, kterou jsme vyhráli a díky ní jsme si zahráli ve slavném Paláci Akropolis.

Filip: Já bych ještě dodal i náš loňský pražský křest v Rock Café.