Sotva se její obyvatelé vymanili v 50. letech z područí francouzských kolonizátorů, rozdělila jejich území na několik dlouhých let občanská válka podpořena intervencí Spojených států. V osmdesátých letech pro změnu museli vzdorovat čínské agresi. Houževnatý národ však každému z nich odolal. A nakonec se nenápadným způsobem dokázal v globálních podmínkách aklimatizovat i pod vedením jedné strany. Zástupci její garnitury se navíc postupem let odklonili od vyloženě restriktivní hierarchie společnosti a našli i jakýsi svérázný kompromis mezi politickým diktátem a zdejšími buddhistickými tradicemi, včetně ekonomického kompromisu. Ten nakonec z Vietnamu učinil adepta na přinejmenším hospodářského tygříka, když už ne velkého tygra regionu.

Trvale rozkvétající země optimismu

Během 90. let tak země, alespoň ve srovnání s předcházejícím roky, doslova rozkvetla, a to včetně turistického ruchu. Návštěvníci ze všech zemí světa najednou objevili atraktivní lokalitu s řadou přírodních krás a rozmanitým sociálním prostředím domorodců, kteří navíc vůči hostům překypují většinou upřímným optimismem a vstřícností.

Přesvědčit se vás o tom nepochybně pokusí i dnešní Vietnamský večer, který se od 17 hodin uskuteční ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci ve 2. patře.

Výstava, tanec i obrazy do nitra země

Akce zahrnuje výstavu vietnamských artefaktů, ukázku vietnamských tanců v tradičních oděvech či ochutnávku vietnamských pokrmů včetně ukázky přípravy. Hlavními hosty večera pak jsou Jana Patková, bývalá šéfredaktorka cestopisného magazínu Koktejl, autorka osmi dokumentů pro cyklus Cestománie a současná šéfredaktorka Libereckého deníku, a obrazový redaktor a fotograf Deníku Jan Škvára, který povídání doplní obrazovou dokumentací.

Cílem akce je představení Vietnamu a vietnamské kultury majoritní společnosti prostřednictvím zážitkového, společensko-kulturního večera a současně umožnit setkání zástupců vietnamské komunity a většinové společnosti. Pro akci se podařilo získat partnery v Krajské vědecké knihovně v Liberci a Komunitním středisku Kontakt Liberec. Na programu večera velmi výrazně participuje též liberecká vietnamská komunita. Hlavním pořadatelem Vietnamského večera je pak Centrum na podporu integrace cizinců.

Zájemce večera rovněž potěší fakt, že vstup i zajímavý program jsou zdarma.