Eva Hurychová povypráví nejen o svých zkušenostech, ale bude bude také rozdávat autogramy. Eva Hurychová je známá jako zpěvačka, skladatelka a textařka. Dříve vystupovala se skupinou Bacily a zpívala duety s bratrem Václava Neckáře, Janem. V době svých největších úspěchů měla v repertoáru hity zvučných autorů. Mezi nejznámější patřily skladby Já přijdu, Souhvězdí lásky, Konkurz na lásku, nebo Chybička se vloudí.

Po narození dvojčat se v roce 1993 stáhla do ústraní a věnovala se rodině. Na podzim roku 2006 se vrátila k hudební autorské tvorbě a natočila nové písničky. Napsala knihu Řekla jsem NE tyranovi, v níž jako jedna z prvních mediálně otevřela téma domácího násilí. Pro oběti domácího násilí založila mailovou schránku evinaschranka@email.cz, kam se mohou oběti anonymně obracet při hledání pomoci ze své svízelné situace.

„Trvalo to bohužel mnoho let a násilí, které jsem zažívala, se stále stupňovalo. Nejhorší období pro mě bylo od roku 1999 až do listopadu 2007, kdy sice proběhl rozvod, nicméně tahanice u soudů o vypořádání společného majetku trvají doposud,“ podotkla Eva Hurychová k vlastním zkušenostem.

Jak zdůraznila, k napsání knížky ji vedla snaha o to, aby ostatní ženy věděly, že se takové věci nestávají jen jim, že v tom nejsou samy a nenechaly si proto žádné týrání od svých partnerů líbit. „Naše společnost před mnoha krutými pravdami zavírá oči a slepě věří tomu, že o čem se nemluví, to neexistuje. My všichni se musíme přestat bát. Když nás někdo zažene do role oběti, jsme paralyzovaní strachem a v takové pozici nejsme schopní bojovat za svá práva,“ zdůraznila autorka .

Na besedách vypráví Eva Hurychová vlastní příběh, který doplňuje předčítáním z knihy. Dále vysvětluje, jak na toto téma nahlíží současný tuzemský právní systém. Konkrétně uvádí, jaké existují možnosti pomoci obětem a koho mohou kontaktovat ženy, které samy domácí násilí zažívají.

„Chci pomáhat ostatním ženám, říci jim, jak se mají zachovat, a které příznaky chování partnera jsou už varující a zlomové. Mé motto zní – kdo to vzdává, nevyhrává, ať už se v životě musíte postavit čemukoli,“ dodala zpěvačka.

(mi, hud)