VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva a Vašek: Klidně podepíšeme i vypálené CD

Turnov - Rozhovor s pěveckým duem o tom, jak dlouho ještě budou hrát, proč je Vašek bigbíťák a co říkají na předělávku Bílé orchideje od Morčat na útěku.

23.1.2012
SDÍLEJ:

Hudební dvojice Eva a Vašek mají na kontě 42 alb, právě připravují desku swingových předělávek.Foto: Silvie Lintimerová

Eva a Vašek. Je třeba dodávat ještě něco víc? Všichni je znají. Jen málokomu jsou lhostejní, nejčastěji vzbuzují nadšený obdiv u seniorů, nepochopení či nenávist u mladých. Jsou fenoménem, který se zjevil v české pop music, a stále nepřestávají překvapovat. Minimálně tím, jak stabilní je jejich posluchačská základna, jak neměnný jejich repertoár a jak úspěšná jsou jejich vystoupení. Dokonale vyplnili díru na trhu a sami bezelstně přiznávají, že hrát budou, dokud to půjde.

U příležitosti jejich vystoupení v KC Střelnice v Turnově jsme jim položili několik otázek. Rozhovor můžete brát také jako pozvánku na jejich dubnový koncert v libereckém Koloseu.

Já se musím zeptat hned na úvod, aby vůbec bylo jasno: Co to vůbec hrajete za hudbu? Spousta lidí co vás neposlouchá, mezi něž se řadím, si myslí, že hrajete dechovku?

Vašek: Jsou to spíš lidové evergreeny. Ty písničky žijí více než 50 let. Některé další, co hrajeme, jsou známé zahraniční hity a my jsme je česky otextovali a vyřídili autorizace. Přivezli jsme do Čech vlastně spoustu hudby!

Máte v repertoáru nějakou současnou písničku?

Vašek: Čemu říkáte současná písnička? My nesledujeme rádia, nekoukáme na to, co je in. Neuslyšíte od nás Landu nebo Kabáty. Samozřejmě koukáme na youtube, jestli nenajdeme nějakou zajímavou melodii, ale je nám spíš bližší, když nějaká melodie projde přes víc zpěváků. Teď jsme otextovali 13 písniček od André Berg, ty jsou asi 10 let staré.

Nezkoušeli jste se svými písničkami prorazit v Německu?

Vašek: My jsme 17 let hráli v německy mluvících zemích.

Takže můj předpoklad, že vaše hudba tam slaví úspěch, je správný?

Vašek: No… (zamýšlí se). Spíš v Německu. Vídeňáci mají třeba rádi české písničky, ale musíte je zpívat německy.

Co si třeba pustíte za hudbu, když jste doma?

Vašek: Pro vaši představu, letos nám „doma“ vychází asi 80 dnů. A i tehdy jsme většinou ve studiu. Jinak jsme pořád na cestách s našimi písničkami.

Eva: Ale když snídáme, zapneme si rádio…

Dobře, tak ale v autě si musíte nějakou hudbu pustit, ne?

Vašek: Když se zrovna neučím texty, Eva si pouští Frekvenci 1 a já třeba Český rozhlas 2. Vždycky ten, kdo řídí, si vybírá stanici.

Kolega mi poradil jednu dobrou otázku. Kdybyste si z české hudební historie mohli někoho vybrat, s kým byste si zazpívali, kdo by to byl?

Eva: Já jsem vždy měla sen zpívat s Karlem Gottem. A ten sen se splnil, pozval si nás na svoje sedmdesátiny. A pro mě to byl úžasný zážitek. A hrozně moc si vážím paní Marie Rottrové.

Vašek: Příští rok slavím šedesátku a čím dál silněji mě ovlivňuje Petr Novák. Zůstalo po něm spousta písniček. Hodně mi připomíná mládí, jeho akordy jsem se jako kluk učil.

Spoustu lidí, kteří vám nemohou přijít na jméno by zajímalo, když už to konečně zabalíte.

Vašek: To já vám můžu říct. Já mám odkoucených 20 let hraní a budu to dělat do té doby, dokud budu moct. Nevím, co bych měl dělat jiného.

Zlé jazyky vám vyčítají, že hrajete jen pro peníze. Dá se touhle profesí dobře živit?

Vašek: Záleží na tom, jak to vezmete. Celou svoji výplatu jsem 40 let jenom šetřil na nějaké svoje hudební sny: aparatury, mikrofony, studia… a tím, že jsem si s Evou pořídili blu-ray studio, kde točíme do surround zvuku, tím jsem narazil na konečnou, kdy už si nic lepšího nemůžeme pořídit. Takže vidíte, že ty peníze byly rozumně uložené.

Neuvažovali jste třeba o alespoň krátkodobém vybočení z vašeho stylu? Třeba víc inklinovat k popu, abyste nasáli posluchače z jiných hudebních žánrů?

Eva: Připravujeme album Soft swing…

Vašek: Tak to nazval náš aranžér, ještě to není definitivní název. Jsou to světové swingové stálice, které chceme nahrát ne až tak těžce jazzově stravitelně, ale lehce. Aby to přijali i naši posluchači. Pouštěli jsme to našim kamarádům a těm se to líbilo.

Bude to zpívané česky?

Vašek: Vaše generace (ukazuje na mě) tvrdí, že určitá hudba nejde zazpívat mateřským jazykem. Já to ale chci zkusit. Budu zpívat swing česky.

Na internetu je ovšem obrovským hitem vaše německá verze Bílé orchideje s názvem Eine weise Orchidei. Nechcete spíš zkusit jiné jazyky než mateřštinu?

Vašek: Když to spočítám, tak 80% našeho repertoáru jsou věci dovezené z ciziny, na které jsme udělali český text. Ty písně tam jsou známé. Orchidej se usídlila v pořadech na přání navzdory vkusu hudebních redaktorů, kterým leze na nervy. Ale lidi si ji přejí…

Ale v rádiu vás dva pořád neslyším, ať ladím jak ladím…

Vašek: To bychom tady museli být hodně dlouho. Když byste šli po stopách majitelů rádií, narazíte na zajímavý finanční tok…

…a nebo vás prostě nemají rádi (přerušuji ho)

Vašek: Ale to my víme, že jsme pokleslé umění (smířlivě).

Eva: My už to neřešíme. Máme své studio, kde si vyrábíme svoje CD a DVD a takhle se dostaneme k lidem do jejich domečků.

Na internetu koluje předělávka Bílé orchideje v podání kapely Morčata na útěku. Slyšeli jste ji?

Eva: Slyšeli. Pokud Morčata udělali svou verzi Orchideje, asi to znamená, že ta písnička něco znamená, že ji lidé znají. Je to fajn.

Nad nějakým sranda-projektem, který by vás představil v jiném světle, neuvažujete?

Eva: Byli jsme pozváni skupinou All X, s nimiž jsme v televizi hráli song od Prodigy. Byla to zajímavá zkušenost.

No ale tady na koncertech něco takového hrát nemůžete. Lidé chtějí Bílou orchidej.

Vašek: Jistěže. Kdybych já šel na koncert Olympiku a Janda by tam mydlil svoje nové písničky, také bych byl zklamaný. Chtěl bych slyšet Želvu nebo Snad jsem to zavinil já…

Kolik máte hitů vůbec vy dva?

Vašek: Máme natočeno 38 hodin muziky. Z toho je asi 6 největších hitů, nejen Bílá orchidej, ale i Bílé růže z Athén, Krásné chvíle nebo Slyšíš jak zvoní. To jsou písničky, kvůli kterým na nás lidé chodí.

Věkový průměr vašich posluchačů je ovšem, a to si přiznejme, vyšší. Časem jich bude ubývat. Dorostou vám noví?

Vašek: Já o tom nepřemýšlím. Podle mě ale nedorostou. Každá generace si nese voje interprety.

Není to smutné, že tahle hudba jednou zanikne společně s vámi?

Vašek: Ona úplně nezanikne. Tak, jak některé písničky přežily generace, tak přežijí i některé naše.

Co říkáte na vaše vyřazení z ankety Český slavík?

Eva: Poprvé, když jsme se umístili hodně vysoko, nás to zamrzelo. Měla jsem tuto anketu za pravdivou. Když nám hlasy vzali podruhé, bylo to už hodně zvláštní.

A když nás vyřadili potřetí a napsali nám, že není možné, aby Eva s Vaškem dostali tolik hlasů, tak už jsme to už nechápali.

No, může vás těšit, že mladí lidé se vám často smějí. Ale vy tu jste pořád, zatímco různé hudební rychlokvašky mizí ze scény rychlostí blesku.

Vašek: Zůstávají hlavně písničky. Není důležité, jakým hlasem je skladba zpívána, ale to sdělení samotné. I my hodně přemýšlíme, co lidem písničkami sdělovat. A my chceme sdělovat to hezké. Problémů a průserů mají mraky, proč bych jim to měl ještě zpívat?

Pro mě je nepochopitelné jít na váš koncert. Ale uznávám, že pro lidi, co jsou tady, by bylo nepochopitelné jít třeba na rockový koncert.

Vašek: Moje generace si říkala bigbíťáci. Já se mezi ně řadím také, zvuk elektrické kytary ve mně vyvolává mrazení. Na zátylek nám ale šlapala generace Michala Davida, to už je hudba Evy. A vidíte, mezi námi dvěma je 17 roků rozdíl a přitom vyrostla na úplně jiné hudbě. A jí vždycky ta moje hudba přišla archaická. Tady vidíte, že každá generace si nese svoji hudbu.

Kolik jste vůbec dohromady vydali alb?

Vašek: Celkem 42 CD a 25 DVD. Všechna alba do roku 2003 obdržely nejhůře zlatou desku. Ale tehdy se zlaté desky dávaly za 35 000 prodaných nosičů, to není jako dnes, když se dává zlatá desky za 7 500 prodaných alb. A to nemusí být zaplaceny faktury. Prodeje šly dolů až po roce 2003, s nejmasivnějším nástupem vypalovaček.

Eva: A za zmínku stojí i fakt, že na žádném z našich 42 alb se jedna písnička neopakuje dvakrát.

V tu chvíli se Eva zvedá a odchází na pódium hrát. Rozhovor se uskutečnil o třech pauzách během představení. Vašek ještě pár minut zůstává v zákulisí s námi.

Ono se mezi lidmi říkalo, že vaše prodeje jsou tak vysoké, protože důchodci neumějí vypalovat…

Vašek: Ono je to spíš o přístupu lidí. Já mám rád kapelu Eagles. Nedovedu si představit, že bych si je vypálil. To prostě neudělám.

A podepíšete vypálené cédéčko, když vám ho přinesou po koncertě?

Vašek: Někdy ta babička co přinese k podpisu CD vůbec neví, že je to vypálené. Negramotnost tohohle národa je v mnoha ohledech silná. A ona přijde se štěstím v očích, abychom jí ho podepsali. Ona ani neví, co to je „vypálit cédéčko“. Tak ji přece neodmítnu.

Koupit si originál ale může být vzhledem k finančním možnostem seniorů neúnosné.

Vašek: Víte, kdo u nás nejméně nakupuje? Ten, kdo má v peněžence tisícovku. A nejvíc nakupuje ten, kdo tam má drobné. To už víme.

Jsou lidé tady na severu Čech chladnější než třeba lidé na Moravě?

Vašek: Nejkrásněji zpívají havíři v Ostravě. A potom tam, kde se pije víno a slivovice. Nejstudenější lidé nejsou tady u vás, jsou na Hané.

Rozhovor je třeba ukončit. Vašek je žádán Evou na pódiu a mnou připravené dotazy, jako například co si myslí o Rytmusovi nebo jestli nehodlá navázat spolupráci s Marií Pojkarovou, jejíž hit Pejskové se koušou ovládl český internet, již nezazní. Tak snad příště …

ČTĚTE TAKÉ reportáž z koncertu Evy a Vaška v Turnově ZDE.

Autor: Tomáš Lánský

23.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Děrovací CNC lis a ohraňovací lisy., Požadavek pracovitosti a zručnosti.. Pracoviště: Tlf, s.r.o., Slovanská, č.p. 781, 463 12 Liberec 25. Informace: Roman Foukal, +420 485 225 483,739 589 585.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 900 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč, mzda max. 13700 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pondělí v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Aleksandrastav s.r.o., 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Vitaliia Danylych, +420 777 992 608.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Bankovní makléř 15 000 Kč

Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři ZPROSTŘEDKOVATEL FINANČNÍCH TRANSAKCÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: komunikativnost, samostatnost, práce v týmu, schopnost vzdělávat se, cílevědomost, ŘP výhodou, práce s PC. Pracoviště: Stanislav katrenčík-002, Husova, č.p. 1354, 460 01 Liberec 1. Informace: Stanislav Katrenčík, +420 731 518 176.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vyučení v oboru voda, topení, plyn vítáno, oprávnění na VZV výhodou, ale není podmínkou, fyzická zdatnost., Výhody: stravenky v hodnotě 100,- Kč, pracovní doba 7.30 - 16.00 hod., 5 týdnů dovolené, permanentka na hokej a do bazénu., Zaslat životopis e-mailem, popř. se hlásit předem telefonicky.. Pracoviště: Geos agt s.r.o., Rochlická, č.p. 1135, 463 11 Liberec 30. Informace: Radek Radačovský, +420 602 423 354.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paulie Garand.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Ilustrační foto

Zatímco bezostyšně kradl, majitelé domu pokojně spali doma v ložnici

Vyhrajte vstupenky do zoo. Startuje nová poznávací soutěž

Liberec – Ve spolupráci se Zoo Liberec jsme pro vás připravili novou soutěž o hodnotné ceny.

Tip na film: Jennifer Lawrence exceluje v Rudé volavce

Liberec – Ponořte se do thrilleru z prostředí ruských a amerických zpravodajských služeb. Na diváka čeká více než dvouhodinový film, který se nebál ani nahoty a krve. 

Rosex zve na Jarní koncert. Těšit se můžete na pestrý program

Vratislavice – Vokální skladby z pera starých mistrů, jako jsou například Peter Philips, Jacob Gallus nebo Hans Leo Hassler, zazpívá na svém Jarním koncertu známý liberecký sbor Rosex.

Liberečtí pejskaři vyjádřili podporu týranému štěněti

Liberec /ANKETA/ – V menším rozsahu než v Prachaticích se akce konala ve středu po 17. hodině na libereckém náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT