Obrázky si budou moci návštěvníci prohlédnout ve foyer krajského úřadu po celý měsíc leden.

Charakter malíř vystihl i barvou

Protože autor Jan Harant zvěčnil většinou své nejbližší lidi, obrázky pojmenoval jejich křestními jmény – Martin, Kamča, Péťa, Vojta či Míša. Jeden samostatný blok tvoří portréty rodiny. „Snažil jsem se vystihnout jejich charakter, jak barevností, tak i tvarem jejich obličeje, a současně to, jak je vidím já osobně,“ prozradil malíř.

Protože několik obrázků z výstavy brzy pošle na pražskou Akademii výtvarných umění k přijímacím zkouškám, doplní kolekci novými portréty. „Jan Harant je nejmladším ze všech umělců, kteří na krajském úřadě dosud vystavovali. Což je jistě dobrý krok – ukazovat regionální autory, kteří ještě nejsou tolik známí,“ zdůraznil tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje Jiří Langer.

Malíř Jan Harant se narodil v roce 1983 ve Frýdlantu v Čechách, nyní trvale žije v Liberci.

Portréty vznikaly zhruba rok

Cyklus začal malíř tvořit zhruba před rokem. Každý portrét mu zabral den či dva s tím, že jej maloval podle fotografie. Jako techniku zvolil akryl na plátně.

„Maluji od dětství a netvořím jenom portréty. Věnuji se i figurální tvorbě, dělám také studie lidských těl a akty,“ uvedl Jan Harant. „Jsem moc rád, že můžu tady na krajském úřadě vystavovat. Jde vlastně o mou vůbec první ucelenou tématickou výstavu,“ doplnil malíř, jehož největším přáním nyní je dostat se na pražskou akademii.

„Počítám s tím, že se malováním neuživím, to žádný mladý autor. Ostatně teď jsem rok a půl pracoval v jednom supermarketu, tak vím, co to je,“ dodal výtvarník.