„Jsme rádi, že není příspěvek menší a že v příštím roce dokážeme udělat všechno, co jsme chtěli. Nejsme na příští rok nijak ohroženi,“ řekl Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla v Liberci. „Bez spolupráce města bychom fungovali těžko,“ dodal.

Stanislav Doubrava měl vypracovaný i krizový plán pro případ, že by byla dotace nižší, ale nechtěl o něm hovořit. „Kdybychom dostali v příštím roce o patnáct procent méně peněz, nebylo by to pro náš třicetičlenný kolektiv nic dobrého,“ uvedl Doubrava. Roční rozpočet Naivního divadla je necelých 12 milionů.

Stejně je na tom i Divadlo Františka Xavera Šaldy. I jeho ředitel měl pro nouzové případy vypracovány plány. Naštěstí s nimi zatím nemusí pracovat a divadlo se může pouštět i do dražších projektů. Mezi ně patří například i muzikál Sugar, který měl premiéru včera, v pátek 18. prosince.

Nový ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci Martin Otava uvedl už dříve: „Pokud by město divadlu krátilo roční příspěvek, museli bychom sáhnout k razantním úsporným opatřením. Nechci zveřejnit, jak konkrétně bychom šetřili, ale bylo by to hodně tvrdé a hodně bolestné. Nechtěl jsem nic nechat náhodě, takže jsem měl dopředu, ještě před schvalováním rozpočtu na příští rok, připraveno několik rizikových scénářů. Až by situace nastala, po jednom z nich bychom sáhli,“ řekl.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy má kolem 250 zaměstnanců a ročně hospodaří s městskou dotací zhruba 70 milionů korun. Divadlo tvoří tři soubory – činohra, opera a balet. K tomu má divadlo vlastní orchestr. Divadlo hraje ve dvou budovách, ve velkém historickém Šaldově divadle a v komorním prostoru Malého divadla.