Operu, která si dělá legraci sama ze sebe, připravilo nyní liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Předpremiéra inscenace opery Gaetana Donizettiho Poprask v opeře se uskuteční v historické budově divadla ve čtvrtek 29. května od 19.00 hodin. Premiéru zhlédnou diváci v pátek večer.

Libreto burleskní opery, pranýřující prostřednost a intriky v zákulisí operního divadla, si napsal slavný hudební skladatel Gaetano Donizetti sám podle oblíbené frašky Simona Antonia Sografiho. Hojně při psaní libreta využíval vlastních zkušeností se zákulisím operního divadla, smyslu pro humor a gag.

Part matky si napsal sám pro sebe

Odvážným kouskem Donizettiho pak bylo to, že hlavní roli Mamma Agaty – matky vždy druhé a ukřivděné pěvkyně, napsal pro bas. Roli totiž psal sám pro sebe. Donizetti disponoval hlubokým hlasem. Také ji s obrovským úspěchem více než padesátkrát zpíval.

Poprask v opeře měl světovou premiéru v prosinci roku 1827 v neapolském Teatro Nuovo. Na svou dobu měl Poprask v opeře velký úspěch, zaznamenal nadprůměrný počet repríz. Rozverná opera se hrála dlouho a často, ale po nějakém čase se na ni zapomnělo a z repertoáru divadel vymizela. Znovu se objevila až v 60. letech minulého století.