Jedno z posledních představení této sezóny nabídne dnes divákům liberecké Divadlo F. X. Šaldy. V historické budově operní soubor předvede od 19.00 hodin reprízu opery Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra. Verdiho samozřejmě zpívají pěvci v italském originále. Inscenaci nastudoval před několika měsíci režisér Michael Tarant spolu s dirigentem Martinem Doubravským.

Poprvé kus u diváků úplně propadl

Simon Boccanegra byl poprvé uvedený v roce 1857 v Benátkách, a tehdy u diváků úplně propadl. Údajně kvůli příliš komplikovanému ději, novému a neobvyklému hudebnímu stylu a špatné kondici některých členů ansámblu.

Po letech se Giueseppe Verdi k této látce vrátil. Dílo přepracoval a milánské provedení opery v roce 1881 bylo nakonec velice úspěšné.

„Vzpomínám si na dva báječné dopisy Petrarcovy, jeden adresovaný dóžeti Boccanegrovi, druhý benátskému dóžeti, v nichž apeluje na ně, aby ustali v přípravách bratrovražedné války, protože jsou syny téže matky, zvané Itálie, etc., etc. Jak velkolepá to myšlenka italské vlasti v oné době! To vše je politické a ne dramatické,“ napsal Giuseppe Verdi v jednom dopise během přepracovávání díla. Skladatel zasáhl rovněž do libreta.

Janov 14. století, místo bouří a nejistoty, poskytl lákavý námět dramatikovi Antoniovi Garcíovi Gutiérrezovi. Jeho drama Simon Boccanegra Verdiho zaujalo natolik, že si sám napsal scénář v próze.

Příběh o Boccanegrovi, korzárovi, který se stal janovským dóžetem a snaží se o sjednocení země tím, že usmíří patricije s plebejci, odpovídal Verdiho záměru zhudebnit dějově pozoruhodné náměty a představit silné osobnosti. Zaujaly jej i další motivy – téma ztraceného a znovunalezeného dítěte, žárlivost, konflikt mezi povinností a láskou, motiv zrady a přátelství, pomsty a klatby.