Všichni jsou nadšení fyzici. Zpočátku chtěli veřejnosti „ukazovat fyziku zajímavě". Ten nápad je nepustil a nyní jezdí s představeními po školách, hvězdárnách, muzeích a firemních večírcích. Říkají si Úžasné divadlo fyziky. Dorazí i do Liberce. V pondělí se představí v libereckém Klubu Vlak od 20 hodin a v úterý na ZŠ Oblačná v Liberci.

„Myslím, že nás všechny dostala fyzika již v dětství a k údivu rodičů jsme ji šli dále studovat na vysokou školu. Proč fyzika? Je všude kolem nás, vysvětluje všechny procesy na Zemi i ve vesmíru, je v ní jasná logika a přitom je neuvěřitelně komplexní a složitá. V ÚDiFu jsme tuto vášeň spojili s technikami pouličních umělců a divadelníků," vysvětlila Bára Mikulecká, jedna z milovníku fyziky. Publikum mají opravdu pestré. Jednou vystupují v mateřské škole, jindy zase pro seniory.

Experimentální show

Úžasné divadlo fyziky

PŘÍBĚH ŽÁROVKY

Kdy: pondělí 17. prosince od 20.00

Kde: Klub Vlak, Liberec

Vstupné: 60 Kč

„Nejdůležitějším publikem pro nás jsou lidé školou povinní. Naším působením se snažíme ovlivnit výuku dětí na základních i středních školách, kam také jezdíme nejčastěji," doplnila herečka.

Fyzikové mají značné úspěchy. Loni vyhráli s vystoupením Vidět zvuk, slyšet světlo v mezinárodním kole soutěže Science on Stage. Letos se chtějí umístit s novým představením Příběh Žárovky, které také představí v Liberci.

„Příběhem žárovky chceme ukázat, jak dokázaly dva drátky a kousek wolframu způsobit, že jsme všichni závislí na elektřině. Vybrali jsme experimenty zabývající se Voltovým sloupem, uhlíkovou žárovku, jejími vlastnostmi," dodala Bára Mikulecká.