A nebohého otce nenapadne nic lepšího, než se pokusit tento pro něj nepříjemný fakt ututlat. Zjevení pubescenta tak rozpoutá kolotoč neskutečně spletitých situací, až se zdá, že z nich není úniku.

Nová komedie se činohernímu souboru libereckého Divadla F. X. Šaldy povedla. Divák se výborně baví. Na předpremiéře inscenace Raye Coonyho Rodina je základ státu se ve čtvrtek 15. října smích z hlediště ozýval v tak krátkých intervalech, že v některých situacích burácel takřka nepřetržitě.

Novou komedii nastudoval režisér Petr Palouš v hlavní roli s Martinem Poláchem, jehož herecké kvality jsou v publiku dostatečně známy. Poláchův David Mortimore osciluje mezi typem váženého lékaře a mezi uličníkem zahnaným do kouta, který se chytá každého stébla jako malé dítě.

Důstojnou protihráčkou je mu Jana Kabešová – Vojtková v roli Jane Tateové, matky dítěte. Své komediální nadání plně využila Michaela Lohniská, která hraje vrchní sestru, již se snaží všichni odstranit z děje všemožnými prostředky.

Kdo ovšem v inscenaci exceluje, to je Jindřich Khain v roli stařičkého a lehce vyšinutého pacienta Billa. Vnáší do inscenace komiku ještě vyššího stupně, komiku doslovného chápání všeho, co zde zazní. Obdivuhodný je jeho fyzický výkon na jevišti. Jeho pohyblivému staříkovi diváci uvěří dokonce i avizované sexuální choutky.