Přežila střelbu na vyhazovače, policejní zátahy na nezletilé, ozbrojené napadení Ukrajinců i další potyčky. Panáky za korunu ji ale položily. Řeč je o skoro již legendární diskotéce Nisa na Nové Vsi u Jablonce.

Chodily se sem bavit generace celých osmnáct let. Na sobotu 1. prosince plánují pořadatelé poslední party, na které se chtějí rozloučit s věrnými návštěvníky.

Provozovatel Disko Nisa René Nykrýn v rozhovoru vysvětlil, proč už nechce diskotéku dál provozovat, zavzpomínal na nejvydařenější akce na Nové vsi, ale i na nepříjemné momenty.

Jaký je hlavní důvod vašeho rozhodnutí, že zavřete disko Nisa?

Disco Nisa zavírá z ekonomických důvodů. Před půl rokem se objevil konkurenční podnik, který začal prodávat drinky za podnákupní cenu. Nehodlám bojovat s konkurencí, která ve finále prodává alkohol skoro zadarmo. Bohužel mám od obce Nová Ves ve smlouvě, že k diskotéce ještě musím provozovat restauraci, která je pro mě už dlouhou dobu prodělečná, takže jsem to vzdal.

POSLEDNÍ MEJDAN NA VSI
diskotéka

Kdy: sobota 1. prosince od 21 hodin

Kde: Disko Nisa, Nová Ves nad Nisou

Myslíte si, že je to hlavně cenami alkoholu, že na to lidé až tak moc dají? Vy jste ale zkoušel udělat podobnou s levným pití?

Ano, slezl jsem s cenou na jejich úroveň a zkusil jsem i o korunu méně. Když už pak konkurence dala panáky za čtyři koruny, tak na tři jsem už opravdu nešel. Při těchto akcích se ukázalo, že lidé přišli, ale zvýšil jsem počet opilých lidí za nic. Bylo to kontraproduktivní. Nejde mi o to, abych měl plný lokál opilých lidí pod obraz, protože ti pak ničí vybavení a jsou nebezpeční okolí. Jednou dokonce konkurence nalévala panáky za jednu korunu…

Jak se rozloučíte? V sobotu 1. prosince bude opravdu poslední party?

Nechystáme nic extra. Nebudeme nic dávat zadarmo. Budeme rádi, když se tu zastaví lidé, kteří sem rádi chodili, dají si drink, zavzpomínají. Pozdraví se s námi. Rozhodně za osmnáct let provozu už asi nejde vymyslet nic nového. Bude hrát DJ, který už tu s námi několik let hraje. Není bohužel možné sezvat všechny DJ´s, kteří tu hráli, protože každý z nich už má jiné akce, kde hraje.

Co říkáte na to, že Disco Nisa ukončuje svou činnost? Co pro vás tato diskotéka znamená?

Na jakou party vzpomínáte?

Určitě nejvydařenější byly open air akce.

Jak probíhaly Open airy?

Open airů bylo dohromady osm. Konaly se jednou za rok. První akce byla do půlnoci, pak se hrálo uvnitř. Bylo to takové oživení. Přinesla to nová generace DJů, kteří začali dělat míchanou muziku. Mně se to docela líbilo. Měl jsem i technické zázemí.

POZNÁMKA HANY LANGROVÉ

Zábava zadarmo za každou cenu?

I když nejsem přímo diskotékový typ, do podniku na Novou Ves jsem taky občas zavítala. Přestože to je už poměrně dlouhá doba, vzpomínám, že to byla i docela sranda. Nejčastěji jsem se tam bavila zhruba v prvním ročníku na střední škole. Disco Nisa bylo trošku z ruky, ale vždycky jsme s kamarády našli cestu, jak se tam dostat. Složili jsme se na taxíka, odvezl nás někdo z rodičů, jeli jsme posledním autobusem, nebo jsme chodili pěškobusem i cestu tam. V kapse jsme měli padesát korun, takže jsme si dali dvě piva, které nám koupil starší kamarád, a před cestou domů třeba ještě sodovku. A bylo hotovo. Domů jsme pak šli většinou po svých, protože už nám žádné peníze nezbyly. Doba se zrychluje a zjednodušuje. Dnes už vás na diskotéku doveze zdarma svoz a za alkohol už skoro platit nemusíte… Alkoholu můžete vypít kolik chcete. Asi jsem ráda, že jsem byla v pubertě v době, kdy mě od přehnaného opíjení držel zkrátka fakt, že jsem si nemohla velké množství alkoholu dovolit. Navíc po methanolové kauze se většině lidí divím, že vůbec panáka za korunu pozřou.

Neměli jste problémy s obyvateli? Nevadila jim hlasitá hudba v noci?

Obec to jednou za rok povolila. Po druhé už se hrálo do dvou. Další rok do tří a teď naposledy dokonce do šesti. Obyvatelé obce se na to většinou připravili. Udělali si táborák, nebo odjeli někam na víkend. Při těchto akcích se sešlo mnohem víc lidí než na obyčejných diskotékách. Paradoxně nikdy na open airech nebyly problémy, že by lidé dělali nepořádek, hluk, prali se…

Co považujete za těch osmnáct let za nejnepříjemnější věc, která se na diskotéce stala?

Samozřejmě jsme zažili i dost nepříjemné situace. Například napadení policistů ze strany Ukrajinců, tuším. Střílelo se tu i na vyhazovače. Nepříjemné byly i kontroly od policie. To k tomu ale patří. Kdo v této branži podniká, tak s tím počítá. Pořád je to řemeslo, které je na šikmé ploše. Přemýšlel jsem, že o svém podnikání v tomto byznysu napíšu paměti. (Smích)

PETICE ZACHOVEJTE DISCO NISA 

Text petice na webové stránce, kterou založil návštěvník diskotéky:

www.petice24.com/zachovejte_disco_nisa

Na povrch se dostaly informace o zavření nejtradičnější diskotéky v Libereckém kraji. Prosím o podpisy těch, kterým není lhostejný osud Disco Nisa. Pokud jste na „Ves" dříve chodili a nebo stále chodíte. A pokud nehodláte lacině podlehnout cenové anarchii konkurenčního podniku, která nemá nic společného s podnikáním. Podepište!!! Na Nisu během 18 let její existence dorazily známé osobnosti jako Pavel Cejnar, Leoš Mareš a mnoho dalších. I když se tu do vzduchu nerozhazovaly peníze vždy bylo plno. V neposlední řadě bych rád vyzdvihl dnes již tradiční open air party v polovině letních prázdnin. Nenechte takto odejít legendu!!! Závěrem Vás informuji, že nemám jakoukoliv vazbu či spojitost s majitelem Disco Nisa a vše dělám na vlastní triko a z dobré vůle pro dobrou věc. Proto prosím všechny, sdílejte a hlavně podepisujte.

Autor petice: Martin Vít

Přemýšlel jste, že byste si otevřel třeba jiný podnik?

Nezavrhuji tuto možnost. Třeba se ještě někde objevíme. Nebude to Disco Nisa. Nechci předbíhat. Každopádně bych chtěl poděkovat všem, kteří se snažili diskotéku zachránit a v posledních letech na akce chodili.