Tento víkend se v Liberci ponese ve znamení Velikonoc. U příležitosti jarních svátků jsou po celém městě připravovány různé oddechové akce.

Například v centru Babylon se odehrají takzvané Babylonské Velikonoce, které se konají v neděli 4. dubna. Na programu je například pletení pomlázek, velikonoční koledy, hon na vajíčka či nejrůznější soutěže. Vystoupí zde také dětský soubor „Barvičky“ z MŠ Jeřmanická s pásmem jarních písniček.

O víkendu připravuje speciální prohlídky i liberecká zoologická zahrada. Trasa bude rozšířena o prezentaci výrobků z chráněné dílny Drak, se kterou zoo dlouhodobě spolupracuje. Návštěvníci se dále můžou těšit například na komentovaná stanoviště.

Novinkou jsou „vlastnoruční Velikonoce“ v Lidových sadech. Zde se návštěvník může zúčastnit nejrůznějších tvůrčích dílen, proběhnou zde ukázky výroby kraslic, perníčků a pomlázek a v Experimentálním studiu lze navštívit divadelní představení velikonočních pohádek. Hraje Jarmila Enochová a divadlo Rolnička. Od 11.00 hodin se chystá pohádka O kohoutkovi a slepičce, od tří pak Barevná pohádka.

Pro účastníky této akce je následně v případě příznivého počasí přichystán vstup do dětského koutku zdarma, možnost opékání špekáčků nebo indiánská týpí. „Vlastnoruční Velikonoce“ vznikají ve spolupráci s občanským sdružením Motyčkovic klika, které do programu přispěje výtvarnými dílnami. „Dílny jsou zaměřené na rodiče s dětmi. Děti si zde budou moci vyrobit různé drobné hračky, jarní věnce nebo prostírání,“ uvedla Věra Motyčková, vedoucí Kliky. Na akci se podílí i středisko ekologické výchovy Divizna a společnost přátel přírody Čmelák.

V zasedacím sále číslo 11 liberecké radnice pak od 1. do 3. dubna probíhá výstava prací dětí z mateřských škol „Velikonoce očima dětí“. Výstavu dnes slavnostně zahájí náměstek primátora Ondřej Červinka.

Víkendová akce s velikonoční tématikou se chystá i v Oblastní galerii. Koná se v sobotu a má mít formu tvořivé díly – v plánu je výroba pomlázek, kraslic a ozdob všeho druhu. Bude-li počasí příznivé, bude se akce konat na dvoře galerie. První blok začíná v 10.00 hodin, druhý ve 14.00.

Velikonoční specialitu připravilo i Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. To dnes uvede historickou regionální pašijovou hru o odsouzení, umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Veřejné čtení hry začíná v 19.00 hodin v Malém divadle a vystoupí v ní prakticky celý činoherní soubor divadla. Tato hra je v Čechách naprostým unikátem – objevil ji a podle předlohy z 18. století nově zpracoval nedávno zesnulý herec Vojtěch Ron.

(Matyáš Taller)