Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Den architektury nabídl i procházku po Kristiánově

Liberec – Po dvou letech se opět do Liberce vrátil Den architektury, jehož cílem je upozornit na místa zajímavá nejen svou architekturou, ale i historií. Jedním z nich je i Kristiánov, lehce opomíjená liberecká čtvrť téměř v centru města.

2.10.2017
SDÍLEJ:

V rámci Dne architektury proběhla i komentovaná prohlídka po liberecké čtvrti Kristiánov.Foto: Deník / Volná Garbová Gabriela

Naše procházka Kristiánovem začíná na náměstí Českých bratří, kde se nás ujímá Alena Řičánková z Národního památkového ústavu, která o této části města píše dizertační práci. „Kristiánov je zajímavý především z urbanistického hlediska. Jedná se o strukturu, která vznikla na přelomu 18. a 19. století a ve velmi autentické podobě se dochovala do dnešních dnů,“ vysvětluje Alena Řičánková a upozorňuje členy výpravy na zdejší unikátní klasicistní domy. V jednom z nich je naše první zastávka.

KONĚ V SAUNĚ

Dříve tady byla pekárna, momentálně zde funguje hotel. „Tady v tom pokoji byla zřejmě prodejna pečiva, tady jsme při rekonstrukci našli torzo pece,“ ukazuje zdejší majitel a upozorňuje, že zajímavých prvků se v hotelu najde více. Například v přístavbě, kde si dnes klienti užívají wellnes, dříve bydleli koně. Jako památku na stáj nechal majitel nejen původní stropy, ale dokonce i dvě napáječky.

PŮDORYS SE DRŽÍ

Opouštíme hotel a procházíme kolem dalších domů. Nelze si nevšimnout, že řada z nich prošla necitlivou rekonstrukcí. Některé původní prvky se sice snažili majitelé zachovat, na druhou stranu ale neváhali vyměnit okna za plastová. „Ve srovnání s jinými částmi liberecké památkové zóny je na tom Kristiánov ještě relativně dobře. K některým stavebním zásahům samozřejmě došlo, v půdorysních stopách ale stále držíme linii dvě stě let starou, což je důležité,“ vysvětluje památkářka, která zároveň uznává, že dnešní nároky na bydlení se mění. „Nemůžeme po lidech chtít, aby si nechávali špaletová okna v líci, ale například takovéto zateplení vhodné není,“ ukazuje na jednu z budov.

KOSTEL PODLE TECHNIKA

Další zastávka v podstatě „neexistuje“. Jsme několik metrů od místa, kde stával evangelický kostel, na který už dnes upomíná jen vyvýšená plocha. „Byly plány na jeho přestavbu. Jejich autorem je dokonce Svatopluk Technik,“ představuje průvodkyně návrhy slavného libereckého architekta.

PROMENÁDA POD LIPAMI

Procházka pokračuje na ulici 8. března a končí v parku před bývalou oblastní galerií. Těžko uvěřit, že hlučná a frekventovaná ulice byla původně naplánovaná jako reprezentativní promenáda s lipami a že byla zdejší zástavba jednou z raných ukázek zahradního města. Dnes už však z výstavních budov zbyly jen oprýskané domy, nad kterými se ponuře tyčí zdevastovaný objekt bývalých tiskáren.

Autor: Gabriela Volná Garbová

2.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení