Tento víkend zaplní liberecké výstaviště občasný festival obecně prospěšné společnosti Maják. Kdo to vlastně Maják je a co je na této skupině lidí jiného, vysvětlil odborný lektor a zároveň student Technické univerzity v Liberci Martin Vlasák.

„Je hodně organizací, které stále nabádají k opatrnosti před drogami. Maják na první pohled sice dělá totéž, ale ve skutečnosti nejsme kantoři, kteří přicházejí moralizovat a strašit. Náš tým tvoří předně mladí lidé, kteří se snaží formou skutečně upřímné kamarádské diskuze a humoru mluvit pouze o svém vlastním postoji k drogám,“ popsal Martin Vlasák základní pricipy již dlouholetého působení obecně prospěšné společnosti Maják v Libereckém kraji.

„Nejdeme přesvědčovat, ale koho náš názor na svět zaujme, ten se sám zeptá. To je právě ten člověk, který o věci přemýšlí z více úhlů pohledu, než je nynější moderní styl,“ dodal.

Zhruba v tříletých intervalech pořádá Maják kulturní vyvrcholení, které je určené pro všechny mladé lidi, a to zdaleka nejen z Libereckého kraje. „Tento ročník je pro mě čtvrtým a moc se na něj těším. co se hudby týká, tak jsem zvědavý na October Light. Ale zdaleka to není jenom hudba, na kterou se během pátku a soboty těším. Fakt se těším, jak se vyblbnu na PaintBall,“ dodal Martin Vlasák.

J–fest začne na výstavišti v pátek 9. května v 19.00 hodin. Stovky a snad i víc diváků i návštěvníků bude od večera bavit moderátorská show. Samozřejmě nebudou chybět soutěže, které se jako vždy překonávají svou fantazií a možná překonají i své tvůrce.

Po osmé hodině navštíví J–fest světoznámé Divadlo bez opony, na jehož prknech zazáří významná hvězda mezinárodního formátu Lukas Holasio, ze samé mekky všech herců Lan des Friedens. Se západem slunce po 21.00 hodině nastoupí na pódium October Light. Tato chorvatská ska–rocková kape si vydobila své jméno již po celé Evropě. Její hudba je plná energie, kterou sice starší lidé nechápou, ale mladší generace ji o to více milují.

Není také bez zajímavosti, že tato kapela je složena ze šesti příbuzných a všichni jsou Horvath. „Po skončení koncertu oznámíme plán na sobotu, soutěže, turnaje a nebude chybě ani PaintBall, na kterém nebudu chybět,“ popsal plánovaný závěr pátku Martin Vlasák.

Podle Vlasáka bude skutečně sobotní program, který bude již od dopoledních hodin, bez chvíle oddechu. „Kdo však zvládne sobotu bez úmy a je milovníkem elektronické a taneční hudby, tak si skutečne nenechá ujít vrchol J–festu. V arteálu libereckého Výstaviště již tento víkend v sobotu vystoupí skutečně velká Evropská hvězda tohoto žánru DJ Andy Hunter,“ předeslel Vlasák.

Akci mediálně podpořil Liberecký deník a Ochranný svaz autorský, který vyšel organizátorům vstříc snížením autorského poplatku za celý festival.