Jak se má hlavní hrdina vyrovnat s novým faktem, že si na jeho život, kariéru a pohodlí začne dělat nárok někdo, o kom dosud nevěděl? Na tuto otázku hledá odpověď nová komedie činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy – Rodina je základ státu.

Neurologickou komedii anglického klasika Raye Cooneyho uvede divadlo v historické budově poprvé v předpremiéře ve čtvrtek 15. října od 19.00 hodin. Premiéru zhlédnou diváci o den později, v pátek 16. října. „V boji s minulostí jsou všichni lidé hrdiny. Otázka je, zda smutnými či komickými,“ uvedla k nové inscenaci dramaturgyně činohry.

Komedii Rodina je základ státu nastudoval v překladu Břetislava Hodka režisér Petr Palouš. Scénu a kostýmy navrhla Klára Langová, dramaturgicky na inscenaci spolupracoval Martin Urban.

Hlavní roli Dr. Davida Mortimora hraje Martin Polách. V dalších postavách se divákům z herců představí například Martin Stránský, Vít Musil, Michaela Lohniská, Tomáš Dianiška, Jana Kabešová – Vojtková nebo Jindřich Khain.

Hlavním hrdinou příběhu je důstojný lékař, který se připravuje na přednášku v důstojné londýnské nemocnici Svatého Ondřeje, kde pracuje. Právě se chystá na zásadní přednášku, která jej posune v kariéře dál. Náhle mu kdosi neodpovědně sdělí, že je již dvacet let otcem syna, o němž nic netušil.

Následuje boj s realitou, statečný souboj s děsivou realitou, vynořivši se z minulosti. Lékař nesmí připustit změnu svého statutu, a především musí zabránit tomu, aby se jeho okolí cokoliv z této nezodpovědné zprávy dozvědělo. Při této zoufalé činnosti se náš hrdina – a on to je hrdina! - dostává do stále zapletenější situace.