Loni se s Chinaski potkali jen na plakátě. Obě kapely hrály na největším festivalu v kraji Benátské noci.

Po roce se setkávají na stejném pódiu. Parta kolem Michala Malátného si je totiž vybrala jako předskokany pro liberecký koncert, který se uskuteční ve čtvrtek 26. března od 20 hodin. Sál bude otevřený už od 18 hodin.

Křížaly hrají v poměrně hojném počtu je jich jedenáct. O to pestřejší je nástrojové obsazení kytara, bicí, basa, klávesy, trumpeta, trombón, dvakrát altový saxofon a čtyři zpěvačky.

CHINASKIkoncert
předkapela KŘÍŽALY
Kdy: čtvrtek 26. března od 20 hodin
(vstup od 18 hodin)
Kde: Dům kultury Liberec

Beatles i Venus

„Zkoušíme každé pondělí, s aranžemi jim pomáháme s otcem, taktéž učitelem hudby. Hrajeme převzaté hitovky jako třeba Come Together od Beatles, Shocking Blue odVenus nebo Boty proti lásce od Yvonny Přenosilové, v originále tuhle písničku zpívala Francis Sinatra," popsal vedoucí kapely a učitel Ondřej Prchal ze Základní školy Jabloňová Liberec.

„Z koncertu před Chinaski mám radost a beru ho jako dobrou osobní zkušenost, zahrát si na velkém pódiu před větším počtem diváků," řekl bubeník Křížal Zdeněk Buš.

Křížaly dostanou zhruba půl hodinový prostor, zúčastní se i autogramiády. V blízké době také plánují vydat nahrávku zhruba s deseti skladbami.

Začátek na základce

„Michal Malátný s Hrochem hráli své první, jakoby vystoupení na základní škole na vyřezané kytary a slíbili si, že jednou založí kapelu! Tihle borci ze ZŠ Jabloňová už ji založili! Jmenují se Křížaly a přestože hrají převzaté písně, museli jsme je vybrat! Jsou sladcí, musíte je vidět," říká Petr Kužvart, trumpetista Chinaski.

Do konkurzu o předkapelu dorazilo 450 přihlášek, ze kterých zatím hudebníci vybrali pět vítězů první pětice březnových koncertů.

Tři kritéria

„Během výběru jsme si stanovili tři kritéria: Chtěli jsme dát šanci mladým, začínajícím kapelám, preferovali jsme český text a vlastní tvorba byla výhodou. To, jaký hrají hudební styl, jsme neřešili. Nechtěli jsme škatulkovat, aby měli šanci opravdu všichni. Mladí pankáči, rockeři, rappeři, folkaři, klidně jen kluci a holky s kytarou, nebo třeba soubor z hudebky. Hodnotili jsme především muzikálnost a celkové výkony," doplňuje Kužvart.

Chinaski zatím získali tři nominace na cenu Anděl se svou aktuální deskou Rockfield.

KřížalyPop-jazz-funky-rocková kapela. Soubor žáků 6. a 7. ročníku vznikl v roce 2012. Vede ho učitel Ondřej Prchal.

Kapela vyplňuje žánrový prostor, který na škole byl. Křížaly vzbudily pozornost už na svém prvním vystoupení (Školní ples 2013) a dávají o sobě vědět opakovaně dvakrát se zúčastnily přehlídky školních kapel Žibřidická žabka, vystoupily i na Veletrhu cestovního ruchu v Eurocentru v Jablonci. Velký krok v kariéře pro ně byl loňský koncert na festivalu Benátská noc. Letos si je vybrali Chinaski jako svou předkapelu v konkurzu, který pořádali na svém turné ve všech městech, kde hrají.