Srdce porotců si Naivní divadlo získalo inscenací Pohádka o Raškovi, kterou napsal podle novely Oty Pavla Tomáš Syrovátka a inscenoval mladý režisér Martin Tichý. Inscenace vypráví o cestě skokana Jiřího Rašky od prvních dětských pokusů až po zlatou olympijskou medaili. Na premiéru hravé a vtipné inscenace se ostatně přijel Jiří Raška osobně podívat.

“Ceně Erik se s lehkým nadhledem říká loutkářský Oscar. Je to pro nás mimořádný úspěch, cenu jsme dostali poprvé, přestože nominováni jsme byli už několikrát. Vítěze vybíralo 33 porotců,“ řekl ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava. Cena Erik se uděluje za nejlepší inscenaci loutkového divadla za sezónu 2008/2009.

Přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem se poprvé konala v roce 1991. Letos proběhl v pražském divadle Minor už její 19. ročník. Na Přeletu vystoupilo celkem 9 souborů s 11 představeními.

Cenu Erik, která je putovní, plastová a tak trochu připomíná ptáčka, pojmenovali divadelníci po významném českém divadelníkovi Eriku Kolárovi, který byl režisérem, teoretikem divadla, pedagogem a podle divadelníků i výjimečným člověkem.