„Je to příběh napínavý, nepředvídatelný, ale přirozeně možný," popisuje novinku činohry Divadla F. X. Šaldy dramaturg Martin Urban.Diváci ji poprvé uvidí v pátek 10. květnaod 19 hodin.

Liberecké divadlo se v poslední době zaměřuje na tituly, které se zabývají mezilidskými vztahy, tentokrát sáhlo po filmové povídce Ingmana Bergmana Nevěra, podle které později Liv Ullmanová natočila úspěšný snímek.

„Bergman napsal Nevěru v pozdním věku a sahá v ní do své minulosti, zvláště pak do vztahů se ženami a dětmi a cítí, že tam zanechal dluhy. Jde o autobiografické dílo, kde se odráží mnoho jeho životních zážitků, i scénář je psaný v ich formě," popsal zákulisí povídky režisér a šéf činohry Michal Lang a dodal, že slavný režisér byl pětkrát ženatý a měl devět přiznaných dětí.

Nevěra vznikla v roce 1997 na popud Bergmanovy partnerky, družky, milenky, matky jeho dítěte, nikdy však manželky, skvělé herečky Liv Ullmannové. Žil s ní a vedle ní a tvořil s ní od roku 1966, přestože byl ženat ještě postupně se dvěma dalšími ženami. Vzniklo něco jako podklad pro scénář. Bergman sám to nazval „partiturou pro obrazové medium".

Přestože Ullmannová naléhala, Bergman odmítl svoji partituru natočit a navrhl jí, aby to udělala sama. Udělala to a v roce 2000 byl její stejnojmenný film nominován v Cannes na Zlatou palmu. Nicméně Bergman povoloval i divadelní zpracování.

Otřískané? Nikoliv

„Nevěra je v divadle často námětem komedií, moralit i tragédií. Dá se říct, že je to trochu otřískaný námět. Jenže Bergman nám předvede s lehkostí a invencí až neskutečnou, jak se tento banální, běžný až všední úkaz dovede změnit v nepředpokládanou osudovou tragedii pro všechny zúčastněné a to stejně lehce, jako by se mohl změnit v zanedbatelnou komickou epizodku," popisuje dramaturg.

Diváci se mohou těšit na silné herecké obsazení. V hlavních rolích uvidí Ladislava Duška jako Bergmana a dále Markétu Tallerovou v roli Marianne, Martin Polách ztvární Marcuse a vzácný host David Suchařípa si zahraje svého jmenovce Davida, Karolína Baranová se zhostí fascinující role malé holčičky, která prožívá svět dospělých. V inscenaci dále hrají Eva Lecchiová, Martin Stránský, Jana Stránská, Michaela Lohniská, Štěpánka Prýmková a další.

Druhou premiéru uvedou v neděli 12. května.