„Byli první, byli krásní, byli nej," zpívá se 
v písni Beatles z roku 1980, kterou má v repertoáru Karel Gott.

Beatles sice nebyli první, ale rozhodně byli novátoři
v mnoha směrech. Bezesporu jsou největším hudebním fenoménem.

The Beatles. Ilustrační obrázekJejich hudba zasahuje celé generace a ještě dlouho bude. Inspirovala nesčetně hudebníků a mnozí z nich přejali jejich písně do svého repertoáru.

Vzniklo i mnoho nepovedených cover verzí jejich písní. Z těch šťastnějších připomeňme With A Little Help From My Friends od Joe Cockera, která zazněla i na Woodstocku, I Call Your Name od Mamas and the Papas nebo z novějších In My Life od Ozzyho Osbourna.

Cover verze ovšem nejsou téma, kterému se dnes budeme věnovat. O Beatles a jejich tvorbě totiž vznikla 
i řada písní, ať už regionálních či celostátních autorů. Většina těchto písní vzdává hold liverpoolské čtveřici.

Luboš Beránek a Těla: Komár

Liberecká kapela Těla zmiňuje Beatles ve své písni Komár z desky Možná 
z roku 1997. „Lucku s démanty zebe a seržant Pepř nemá slov. Brejlatej mrož volá z nebe: All You Need Is Love," zpívá frontman a výhradní autor muziky i textů Luboš Beránek.

Píseň Komár si můžete pustit u hlavní fotky článku nebo v galerii.

All You Need Is Love. Klišé? Ne

TĚLA V ARENĚ pokřtila videoklip k písni Ten čas a oslavila dvacet let od vydání první placky. Pozvala si bývalé členy a Big'O'Band.„Zásadní věta All You Need Is Love mi utkvěla do té míry, že jsem ji v písni Komár o věčných, povětšinou žabomyších dennodenních válkách, prostě musel použít. A v té samé písni houslový motiv uloupený 
z Michelle, jedné z mých nejmilejších „broukovin", byl jen decentním potvrzením mého věčného úklonu té největší z kapel. A jen dodám: Jen proto, že se věčným opakováním zdánlivě banální pravdy All You Need Is Love může tato zdáti být klišé, neznamená, že neplatí. Platila Yesterday a stejně jako Strawberry Fields tu bude Forever," řekl Luboš Beránek.

Píseň Komár si můžete pustit u hlavní fotky článku nebo v galerii.

Hudba Beatles ho učarovala díky kompilacím tehdejším režimem zatracovaného imperialistického bigbítu na magnetofonových kazetách, které nosil domů jeho starší bratr, už někdy v jeho deseti letech. „A nikdy toho nenechala. Pamatuju si dodnes, když jsme na základní škole u jednoho šťastnějšího spolužáka 
s přísunem originálních LP ze „západu" pořád dokola pouštěli Abbey Road, a nemohli se nabažit. Sám jsem pak jako adolescent se svým pověstným hnědým blokem plným pecek od „Brouků" ozvučoval interiéry a zahrádky libereckých hospod – bez nápovědy to nešlo, těch akordů bylo geniálně moc," vzpomínal Beránek.

Andrea Bělíková a Nautica: Zlatý šedesátý

NAUTICA křtila v Chronosu debutovou desku.K Beatles nevzhlíží jenom generace, která slávu této kapely zažila. V jedné ze svých písní o nich zpívá 
i mladá skupina Nautica
z Jablonce nad Nisou.

„V našem repertoáru máme She Loves You a Can't Buy My Love, ale zpíváme
o nich i v písni Zlatý šedesátý, která bude na naší druhé desce. Napsal ji pro nás Jan Krajník. Už si ji můžete pustit na Youtube," doporučila zpěvačka.

Použití vokálů, harmonie a aranže

„Písničky Beatles všichni rádi posloucháme a já osobně je považuji za geniální. Líbí se mi jejich originální hudební nápady, používání vokálů a zajímavé harmonie a aranže," říká Andrea Bělíková.

„Je to opravdu magická kapela," doplňuje Jan Krajník. „To je zřejmé, hlavně když posloucháte jednotlivé desky jako celek. Bohužel dnes lidé málo poslouchají celá alba. Většinou znají pouze vybrané věci z rádia. 
I tak je to skvělé. Myslím, že to byl výborný tým, kde nemalou roli hráli i aranžéři a zvukoví mistři."

Karel Gott: Beatles

Českému slavíkovi složil hudbu k písni Beatles Karel Svoboda a text Eduard Krečmar. Později byla přeložena i do němčiny a angličtiny. „Ringo, George, Paul, John, já si říkal, co to s tebou je, Ringo, George, Paul, John, pak mě chytlo taky to „ou jé…"

Oni jako my jsou každý zvlášť

Fanynky děkovaly Karlu Gottovi květinami, flaškou i podprsenkou.V záběru písně autor textu srovnává rozpad vztahu se svou první láskou s rozpadem jedné z největších kapel. „Jen si zase tleskej, zpívej, dováděj, i když naše láska dávno nemá děj. Čas nad námi mávnul hůlkou rozmarnou, jen ty jejich písně vůbec nestárnou."

V písni je rovněž využit hudební motiv z beatlesácké skladby Day Tripper.

Robert Nebřenský a Vltava: Marx Engles Beatles a Hmyz

Kapela Vltava zmiňuje Beatles hned v několika svých hitech.

„Beatles jsem byl očarován a zejména jejich písně 
z pozdějších období jsou dodnes součástí mojí kulturní výbavy. V několika našich skladbách se vyskytují drobné odkazy, ať už 
v podobě oblíbeného yeah nebo přímo v citacích konkrétních motivů," vysvětlil frontman a autor textů Robert Nebřenský.

Ideály prosvěcovaly komunistickou šeď

ROBERT NEBŘENSKÝ je frontman Vltavy, hraje ale i v divadle, seriálech a filmech a loni začal i malovat obrazy.Slovo Beatles se objevilo 
v názvu asi nejznámější písně Vltavy – Marx Engles Beatles ze stejnojmenné desky. „V této písni se jich sešlo několik. Jsou tam parafráze na Come Together, Penny Lane i Yesterday. Slogan Marx, Engels, Beatles – to je můj rytmus byl pokusem o vyjádření zvláštní dobové atmosféry, kdy nám sny a ideály prosvěcovaly život v komunistické šedi. Beatles tam představují symbol svobodných nadějí. Trochu však ironicky, neboť Beatles se vlastně směli 
a byl to státem do jisté míry povolený doping," řekl Nebřenský.

V už méně známém kusu Hmyz z prvního alba Mládí 
i tak velkou lásku bere 
s humorem se odkaz na Brouky rovněž vyskytuje.

Dramaturgická kopie

„V písničce Hmyz je hmyz připodobněn k broučí kapele – k Beatles ze dřeva." Nejraději má zpěvák a herec desku Abbey Road a čtvrté album Vltavy Když bozi zestárnou se prý dokonce snažil postavit jako jeho dramaturgickou kopii.

Matěj Homola 
a Wohnout: Beatles

V písni Beatles zpívají Wohnout spíše o Yoko Ono než přímo o kapele. „Zachce-li pohnout krama. Tak s kuframa na studio zaťuká. Výhodnej svazek na plnej úvazek. V tý době se nefňuká."

Může Yoko za rozpad?

WOHNOUT UNPLUGGED. Kapela se vydala na první bezproudé turné. Odstartovala ho na jablonecké Rampě.Píseň odkazuje na teorii, že možná Yoko Ono může za rozpad kapely. „Zařadili jsme ji bezdůvodně, jen tak. Byl to nápad dotažený do konce, na rozdíl od jiných. Textem jsme chtěli říct, že ne všechny ženy jsou pro umělce múzy. Některé jsou spíše destrukční bytosti. Stává se," vysvětlil autor textu, zpěvák a kytarista Matěj Homola.

Wohnout přiznávají 
v rozhovorech, že na Beatles začínali. „Byli, jsou a budou základ. Byla to hudba mládí našich rodičů, ne naše, jsou odrazem nějaké doby, přesto i pro nás tahle kapela něco znamená," dodal starší z bratrů Homolových.

Michal Prokop a Framus 5: Kolej Yesterday

Název a kus melodie jedné 
z nejslavnějších písní Beatles – Yesterday použila
v názvu písně a alba skupina Framus 5 Michala Prokopa. „Prázdnou ulicí na kolej, jó to je dávno, Yesterday, Yesterday…"

Zpěvák Michal Prokop.„Píseň to měla v minulém režimu hodně těžké. Konec konců dodnes je skladba ohlášena na OSA pod názvem Kolej Y. To anglické slovo v názvu dráždilo, 
i když se potom přeci jen podařilo vrátit do názvu. 
O tom si můžete i přečíst 
v bookletu reedice, tam je otištěn jeden takový článek z Rudého práva z té doby. 
V zásadě bolševik často řešil problém, jestli je Kolej Yesterday píseň angažovaná, nebo protistátní, když to trochu přeženu," řekl v rozhovoru pro Deník Michal Prokop.

Generační výpověď

Frontman Framus 5 si nejvíce oblíbil píseň Eleanor Rigby. Zpíval ji už v první éře kapely, inspirovala ho verze Ray Charlese. „Beatles nebyli jen hudbou, oni reprezentovali jakousi generační výpověď, a ta zasáhla společnost na celém světě," dodal Prokop.

Karel Zich: Beatles bylo víc

Karel Zich.O Beatles zpívá ve své písni s názvem Beatles bylo víc
i Karel Zich. „Ó Beatles bylo víc a já je všechny znám, z filmů, z desek, z článků pod čarou, ó Beatles bylo víc a já tu stojím sám, pod tvým oknem se svou kytarou."

Midi Lidi, Mňága a Žďorp: Pete Best

Tříčlenná elektro partička Midi lidi míří opět do Ostravy! K třiceti letům kapely Mňága a Žďorp měly české kapely udělat cover verzi. Nakonec Midi Lidi natočili úplně novou skladbu s názvem Pete Best o původním bubeníkovi, který hrál s Beatles ještě před Ringo Starrem. „Každá cesta, má svýho Pete Besta. Každá snaha, svého vraha. Tak už přestaň, život si dostal darem. Někde jinde, budeš zase Ringo Starrem," zpívájí Midi Lidi. Písnička připomíná typický sound Mňágy.

Seznam českých písní o Beatles

• Buty: Paul McCartney

• Dalibor Janda: Když byli Beatles lavinou

• Kamelot - Zavolala

• Karel Gott: Beatles

• Karel Zich: Beatles bylo víc

• Midi Lidi, Mňága a Žďorp: Pete Best

• Michal Prokop a 
Framus 5: Kolej Yesterday

• Nautica: Zlatý šedesátý

• Těla: Komár

• Tornádo Lue: Beatles – Jak to doopravdy bylo

• Vlasta Bláhová: George, Ringo, John a Paul

• Vltava: Marx Engels Beatles

• Vltava: Hmyz

• Wohnout: Beatles