Jak si mohou neživé dřevěné loutky poradit s proslulým klasickým baletem Petra Iljiče Čajkovského? Na tuto otázku si mohou odpovědět malí i velcí diváci, pokud přijdou v sobotu 12. června do libereckého Naivního divadla na inscenaci Labutí jezírko. Představení herci předvedou od 10.00 hodin.

„Loutková hudební komedie na motivy baletu P. I. Čajkovského se stala nejúspěšnějším titulem letošní sezony: získala hlavní cenu na festivalu Dítě v Dlouhé v pražském Divadle v Dlouhé a autorka textu Iva Peřinová byla posmrtně nominována na prestižní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Hra roku,“ prozradila Magdalena Záhorová z obchodního oddělení Naivního divadla.

Princi na lovu učaruje labuť

Labutí jezírko je poslední hrou, kterou Iva Peřinová, celý život spojená s libereckým loutkovým divadlem pro děti, pro Naivní divadlo napsala. Princi, kterému se ani za mák nechce do ženění, učaruje během lovu labuť s korunkou na hlavě. Rozpozná v ní zakletou princeznu a opravdu – labuť se každý večer na chvíli proměňuje v krásnou dívku. Ta se princi představí coby Odeta a prozradí mu, že ji do labutí podoby uvěznil zlý Rudovous a že zakletí může zlomit pouze věrná láska.

Rudovous však nastraží na prince léčku a princ vyzná lásku nastrčené Odetině dvojnici. Je tedy jen otázkou času, kdy se princ s Rudovousem utká v boji na život a na smrt.

Autorka rozvinula některé motivy

Dvorní autorka Naivního divadla Iva Peřinová při psaní vycházela ze známého libreta k romantickému baletu, zároveň ale po svém rozpracovala některé z motivů, například brusinky coby původ Rudovousovy čarovné moci, nebo postavy jeho pomocníků z řad lesních divousů a divoženek.

Pohrává si rovněž s komičností faktu, že se královninou snachou může stát labuť. „Labutí jezírko je nejen krásnou pohádkou o čarovné moci lásky, ale i loutkovou hrou na balet P. I. Čajkovského. Jeho hudba v úpravě Vratislava Šrámka samozřejmě dominuje celé inscenaci,“ podtrhla Magdalena Záhorová.

„Jména režiséra Tomáše Dvořáka a výtvarníka Ivana Nesvedy, kteří v Naivním divadle stáli u zrodu řady úspěšných inscenací, například Bezhlavý rytíř, Alibaba a čtyřicet loupežníků či Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla, jsou zárukou velkého zážitku,“ doplnila.

Jak zdůraznila Magdalena Záhorová, inscenace je určena nejen dětem od 5 let, ale též dospělým příznivcům baletu P. I. Čajkovského. „Vstupenky si mohou diváci zakoupit v pokladně divadla nebo rezervovat na webu www.naivnidivadlo.cz v rubrice Program,“ dodala Magdalena Záhorová.