Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bakalaureáty: Gentleman, šachy i epilepsie

Liberec /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Mladí liberečtí návrháři v muzeu představují své závěrečné práce. Vrcholem vernisáže se stala přehlídka více než dvaceti módních kolekcí. 

24.5.2013
SDÍLEJ:

KOLEKCE ŠACHOVÁ PARTIE. Návrhářka Kristýna Opálková s jedním ze svých sedmi modelů.Foto: Deník / Vít Černý

Inspirace umělci může přijít odkudkoliv. Potvrzuje to každoroční přehlídka Bakalaureáty v Severočeském muzeu, kde své závěrečné práce předvádějí studenti z katedry designu Technické univerzity.ONDŘEJ LUDÍN: Vertitus Verilis. Kolekce návrháře vyniká precizním krejčovských zpracováním a českým původem veškerého materiálu.

Někoho inspiruje jiný umělec, jiného zase literatura, divadlo, výtvarný směr, hudba či příroda.

Někteří studenti si vyberou i mnohem osobnější podnět. Návrhářka skla Marie Peerová ve svém projektu Záznamy z nitra zaznamenala svůj boj s epilepsií, který vyhrála. „Jeden objekt znázorňuje zdroj vzniku epilepsie a další dva léčení v podobě vyšetření na magnetické resonanci a EEG, které musí každý epileptik podstoupit. Já jsem se z nemoci již vyléčila," řekla studentka.

Osobní i profesionální

„Téma práce je zajímavé. Protože je osobní, studentka se skrze něj vypořádává se svým údělem. Díky tomu vznikly tři solitérní objekty a zvládla to naprosto profesionálně," pochválil ji vedoucí práce Oldřich Plíva.

Nejoblíbenější součástí Bakalaureátů je módní přehlídka. Letos se na ní představilo přes dvacet návrhářů se svými kolekcemi, které nadchly svou rozmanitostí a odlišností. Převládaly samozřejmě dámské kolekce, ale ani pánové nepřišli zkrátka. Elegantní pánskou kolekci s názvem Vertitus Verilis vytvořil návrhář Ondřej Ludín.

ZÁZRAKY Z NITRA. Návrhářka skla Marie Peerová ve svém projektu Záznamy z nitra zaznamenala svůj boj s epilepsií, který vyhrála.

„Moje kolekce je určená mužům gentlemanům, kterým není lhostejné, jak se oblékají při různých příležitostech. Všechny materiály včetně knoflíků, nití, zipů … pocházejí z Čech. Zajímavostí také je, že saka nezpracovávám novodobou konfekční technologií, ale tužím je klasicky, ručně. Tím ten oblek dostává lepší tvar a je v uvozovkách řečeno trojrozměrný na rozdíl od sak, které koupíte v obchodech," vysvětlil student.

Vedoucí jeho bakalářské práce nejvíce oceňuje precizní krejčovské zpracování oděvů. „Jde o kvalitní pánskou „krejčovinu", která se dnes už skoro nevidí. Cením si i českého původu modelů," zhodnotil kolekci Svatoslav Krotký, vedoucí výtvarného oddělení katedry designu.BAKALAUREÁTY. Vrcholem přehlídky bakalářských prací je vždy módní show.

Elegance i sport

Letošní přehlídce vládly elegantní modely, našlo se ale i několik sportovních kolekcí. Jednou z nich byla i Šachová partie návrhářky Kristýny Opálkové.

„Miluju černobílou kombinaci a od začátku jsem věděla, že chci takto barevnou kolekci. Až postupně jsem se dopracovávala, čím bych se mohla inspirovat. Nakonec mě napadly šachy. Nejsem sice šachistka, ale umím je samozřejmě hrát. Oděvy nepředstavují jednotlivé figury. Vybrala jsem si motiv šachovnice," představila své modely studentka.

BAKALAUREÁTY

výstava bakalářských prací studentů katedry designu Fakulty textilní TUL

Kdy: do neděle 9. června

Kde: Severočeské muzeumLiberec

Její vedoucí práce si cení ucelenosti tématu i kolekce. „Modely znázorňují barevnost šachů černou a bílou, vychází z geometrického tvaru a z myšlenek, kam vést tah. Na této práci názorně vidíme výsledek celé výuky, jak se studenti dovedou soustředit na to, co chtějí vyjádřit," ocenila vyučující Emilie Frýdecká z výtvarného oboru.BAKALAUREÁTY. Vrcholem přehlídky bakalářských prací je vždy módní show.

Vzrůstající úroveň

Celým programem provázel přítomné historik umění Oldřich Palata, který poznamenal, že výtvarná úroveň na katedře designu rok od roku stoupá.

„Liberecká katedra je ve srovnání s jinými vysokými školami velmi specifická. Nabízí studium technicko-výtvarného směru. Někdy si na to žáci maličko stěžují, ale já jsem přesvědčen, že je to výhodou, protože studenti z jiných kateder i fakult mají k sobě blízko a mají potom i možnost poznat celou řadu nových materiálů, jejich zušlechťování a nové technologie. To nikde jinde nepoznají," dodal Oldřich Palata.

Cenu děkanky fakulty získala Lubica Skalská za svou kolekci Kamenné světlo. Nominaci na sklářské ocenění od nadace Preciosa získala Kateřina Šípová s bakalářskou prací Na stole.

Autor: Hana Langrová

Co vás nejvíce baví na Bakalaureátech?

Módní přehlídka.

47 %

Bakalaureáty jako celek.

20 %

Sklo a šperk.

20 %

Doplňky.

3 %

Občerstvení.

7 %

Nevím.

3 %

Hlasovalo: 30

Anketa byla ukončena

24.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Školáci. Ilustrační foto.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Policie hledá svědky nehody. Obešla se naštěstí bez zranění

Liberec – Nehoda se stala ve čtvrtek 12. října krátce po půl sedmé v parkovacím domě OC Fórum.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Liberecký kraj – Na otázky čtenářů Deníku bude odpovídat ve středu 18. října od 10:00. Otázky můžete posílat už nyní.

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení