Na časy své školní docházky vzpomínala Petra Janů s lehkou nostalgií. Na pozdně letním festivalu Labské léto 2011 jí v sobotu v Ústí i v dešti tleskaly asi 3 tisíce lidí, nepoměrně více čtenářům nabízíme Petřino, respektive Janino, ohlédnutí. Její původní jméno bylo totiž Jana Petrů a pseudonym jí vymyslel až Jiří Suchý v legendárním divadle Semafor.

První září kterého roku a kde jste nastupovala do 1. třídy?
V roce 1959. Byla to základní škola v Praze – Ruzyni.

Kdo vás tehdy doprovázel? Asi babička, že? Měla jste velký kornout?
Šla se mnou babička a táta. Kornout byl tehdy zcela neznámou věcí, zato nám zatroubili a zarecitovali pionýři a promluvil sám soudruh ředitel.

Líbila jste se sama sobě ve školních šatech? Byly pro tu příležitost koupené či ušité?
Je to tak dávno, že se už fakt nepamatuju. Určitě jsem ale měla něco velmi svátečního.

Šla jste do školy ráda? Těšila jste se – a na co nejvíce?
Docela dost, uměla jsem číst i psát a připadala jsem si děsně moudrá.

V jednom TV dokumentu, (byla to myslím 13. komnata) jste se vracela do sálku, kde jste poprvé zpívala. Vrátila jste se od té doby podobně také do své školní lavice?
I tenhle návrat ve 13. komnatě na ČT 1 byl. Byla jsem v ní velmi uvolněná, protože mě už nestrašila chemie, matika ani fyzika.

Ve škole vás nebavily jmenované předměty, ale třeba ani tělocvik. Naopak vás bavil dějepis a čeština. Souviselo to i s osobou učitele, popřípadě s vašimi spolužáky?
Spolužáci za to určitě nemohli. Matiku jsem nenáviděla osobně a upřímně, jsem na ni antitalent. Češtinu jsem milovala a moje paní učitelka na tom měla lví podíl.

A co literární a dějepisní hrdinové?
Mými dějepisnými hrdiny byli Přemysl Oráč a Jan Hus, literárními Robinson Crusoe a postavy z románů Julesa Vernea.

Jistě ne o každém, kdo školu opouštěl s vyznamenáním, se dá říci: „Byl to šprt!“ Řekněte – jak to bylo u vás? A a co na to spolužáci?
Měla jsem sice ve škole jedničky a dvojky, ale šprt jsem určitě nebyla.

Jste některému ze svých pedagogů ze základní školy za něco vděčná? A bylo to tak už tehdy, nebo až s odstupem času?
Lásku k češtině, kterou pociťuji dodnes, ve mně vyvolala paní učitelka Dřevjaná. Jsem jí za to vděčná.

Měla jste ve škole také přezdívku? Jak vznikla? A co přezdívky učitelů, vybaví se vám některé?
Podívejte se na můj předkus a nebude vám divné, že mi říkali „veverka“.

Odrážela se ve vašem dětství politika či doba? Eva Pilarová vzpomínala, jak jim školu obsadila Rudá armáda, a když vojáci odešli, musely být třídy odvšiveny a deratizovány…
Politika se mě dotkla jen jako sólistky školního sboru, když jsme zpívali při předávání rudých praporů a vyznamenávání brigád socialistické práce. Pro mě to bylo dobrý, ulila jsem se ze školy.

Je něco, na co jen tak ze školy nezapomenete? Drobný zážitek…
Na školní besídce jsme dělali hru Rok, po měsících. Já hrála duben a byla jsem – deštník.

A ještě aktuálně: Čím právě žijete, co chystáte, na co se můžeme těšit?
Žiji vzpomínkami na řeckou Lefkadu a těším se na sezonu plnou koncertů s kapelou Golem a spoustu samostatných vystoupení.

Kdo je…

Petra Janů


trojnásobná zlatá slavice v letech 1987 – 1989 (vl. jm. Jana Petrů), nar. 1952, Praha
už jako dítě zpívala (sbor), v talentové soutěži (1972, Jihlava) získala Zlatý řetěz, šest sezón působila v Semaforu (Zuzana v lázni, Bludička v Kytici…) – Jiří Suchý jí zde „změnil“ jméno
od r. 1977 zná Michala Zelenku: stal se jejím manželem i manažerem (1978). V roce 1977 s kapelou Pro-rock (Ota Petřina a spol.) točila své 1. (rockové) LP Motorest, byla 3. v anketě Zlatý slavík, rok poté (1979) 2. Vydala LP Exploduj (1979) i nedoceněné Já-My (1982). Od prosince 1982 do září 1983 zákaz vystupování v Čs. rozhlase a televizi (důvod neznámý)
její 1. popové album je 12 Famous And Awarded Movie Songs (1984) s filmovými písněmi, oceněnými Oscary (to slovo ale nesmělo být v názvu ani na obalu LP). S Petrem Jandou (lídr Olympic) nahrála úspěšné LP Jedeme dál… V r. 1987 byla poprvé zlatou slavicí (tyto ceny má 3)
dlouhodobě spolupracuje se skupinou Golem
zpívala v muzikálech (mj. Bídníci, Hamlet či někdo to rád horké, Krysař, Galileo, Tři mušketýři, Golem, Angelika…), měla úspěch v anketě Tý Tý, spolupracovala s karlem Gottem, hrála ve filmech (Koncert a Můj hříšný muž). Po četných výběrech hitů vydala předloni novinkové CD Kouzlo (Supraphon, 2009)
má ráda léto a sluníčko; ač dělá pěkné vánoční koncerty, zimu moc nemusí
web: www.petrajanu.cz