Pěkně zvesela a od podlahy začala v Liberci předevčírem regionální verze filmové přehlídky Febiofest. Nejprve ve foyeru kina Varšava vítaly návštěvníky nového českého filmu Bobule, jimž Fest startoval, hospodské prvorepublikové odrhovačky v podání kapely Sešlost. Také muzikanti byli jako by vystřižení z filmu pro pamětníky – kšiltofky, šátky na krku, kostkované košile a lesklé vesty. Se zpěvem a s celkovým uměleckým dojmem jim pomáhala známá zdejší recesistka Jitka Mrázková se slunečními brýlemi, nasazenými na nose a s dlouhým rudým boa, ovinutým kolem krku.

Další hudební číslo pak čekalo v samotném sále. Divákům zazpívala a zadrnkala na kytaru herečka Věra Nerušilová, která zpívala Holku ze Záběhlic ve známém seriálu Hříšní lidé města pražského.

Liberec je druhý hned po Praze

Liberec se letos s Febiofestem zařadil na první místo ze všech mimopražských měst. Zde uvidí diváci regionální ozvěnu festivalu jako první, a to dokonce i před Brnem, kam Febiofest dorazí až 14. dubna. „Febiofest letos proběhl už po patnácté. V Liberci se koná třináctý ročník a z Prahy jsme zamířili sem proto, že město má takové výsadní postavení mezi ostatními regiony. Jsou tu výborní organizátoři, dělají přehlídku srdcem, a my se nemusíme skoro o nic starat. Taky zde trvá Febiofest ze všech menších měst nejdéle,“ vysvětlil zakladatel festivalu a ředitel Febia Fero Fenič.

Pod Ještědem nabídne festival filmovým fanouškům celkem 23 snímků. Promítá se v kině Varšava a v Radničním sklípku. A festival zde potrvá až do pátku 11. dubna. Až po Liberci poputují snímky dál, do Hradce Králové, Pardubic, Českých Budějovic, Brna, Ostravy a Olomouce.

Bobule zahajují přehlídku všude

Všude otvírá přehlídku nový český film Bobule. Proto na zahájení Febiofestu do Liberce přijeli herci z tohoto filmu, Miroslav Táborský a Kryštof Hádek. „Každý rok startujeme přehlídku novým českým filmem. Chceme tak podpořit český film,“ vysvětlil Fero Fenič.

Herci před filmem divákům povyprávěli, jak se jim Bobule točily. „Myslím si, že je to takový pohodový film,“ podotkl Kryštof Hádek. „Natáčení bylo příjemné, a to nejen kvůli tomu, že jsme točili ve sklípcích na jižní Moravě,“ dodal. Jak se svěřil divákům Miroslav Táborský, při natáčení scén z vinných sklípků bylo nejtěžší zůstat třeba šest hodin střízlivý. „Vinaři moc nechápali, že jsme do sklípku nepřijeli popíjet, nýbrž pracovat,“ poznamenal.

Slavnostní tečka bude v Doksech

Poprvé letos Febiofest zamíří do Doks, malého městečka na Českolipsku. Sem organizátoři zasadili slavnostní ukončení přehlídky v sobotu 19. dubna. V neděli ovšem ještě ve zdejším kině Máj promítnou jako bonus novou pohádku Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka.

„Bude to závěr Febiofestu s českým filmem a českými tvůrci. Promítneme tu 5 filmů a přijede třeba Tomáš Vorel, Zdeněk Troška, Halina Pawlowská, Vojta Kotek, Helena Třeštíková či Milan Šteindler. Myslím, že takovou hustotu hvězd ještě Doksy nezažily. Kino tu chátrá, chtěli jsme mu pomoci,“ dodal Fero Fenič.