„Mám radost z toho, že v našem programu nechybí sekce českého filmu. Té bude patřit Radniční sklípek. Včera se promítal kdysi slavný Smyczkův film o chuligánech v řadách sportovních fanoušků Proč?. Dále mohou v této sekci zhlédnout diváci třeba Obžalovaného oscarové režisérské česko–slovenské dvojice Kádár a Klos,“ podotkl za kino Varšavy Miroslav Randák.

Cílem Festu je dostat lidi do kina

Jak prozradil Fero Fenič, šéf Febiofestu, cílem přehlídky je dostat lidi do kina. „Potkal jsem na festivalu diváka, který poprvé přišel do kina až na našem Febiofestu. K tomu zhruba dvě třetiny dnešních dětí nikdy nebyly v kině. A v tom, že lidi si odvyknou chodit do kina, vidím největší nebezpečí pro český film. Když budou všichni koukat na filmy doma na videu nebo DVD, budou kina prázdná. A bez diváků zahyne i český film,“ zdůraznil Fero Fenič.

Jak doplnil, v nedostatku diváků vidí větší nebezpečí než v nedostatku peněz. „Na Slovensku se lidi už odnaučili chodit do kina. Taky se tam osm let nenatočil žádný nový film. Kina chátrají a divák nepůjde někam, kde je špína a prach, do horšího prostředí, než má doma,“ poznamenal Fero Fenič.

Febiofest byl letos poprvé soutěžní. Porotu tvořilo 33 laiků – dobrovolníků, vybraných jako vzorek populace. Za nejlepší snímek zvolili divácky náročný estonský film Magnus. Brzy vyjde kniha, která mapuje celou dosavadní historii Febiofestu.