VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál Deníku - Frýdlantské pověsti Hermanna Blumricha ... díl třicátý šestý ... Pověst o rybízovém keříku

Je tomu už moc a moc dávno, kdy se ještě podomácku tkalo plátno. Byl to vítaný, ale nutný zdroj, jak si přivydělat pár krejcárků. A peníze, ty byly vždycky tuze potřebné. Ledacos se muselo koupit ! Tu byla potřeba oprava na chalupě a nebo nutnost vypomoci příbuzným a třeba i sousedovi.

19.11.2007
SDÍLEJ:

DOMINANTA MĚSTA. Frýdlantský zámek. Foto: DENÍK/Machová Martina

Také ve Višňové se doma tkávalo. Právě v této obci byly, žily tři tkadleny. Byly chudé jak kostelní myši a právě tak často jako ty kostelní myši pomalu neměly, co by daly do úst. Pracovali usilovně, od rozednění do soumraku a často i kus noci musely přidat. Ale výdělek byl slabý, sotva na bochník chleba a pár brambor to stačilo. Ty tři tkadleny se dobře znaly. Často se vídaly, a tak mohla jedné či druhé si postěžovat. Byly nejen pracovité, ale také by rády svůj život změnily, ovšem k tomu lepšímu! K lepšímu žití a bohatství jim měl dopomoci poklad, který, jak věřily, byl někde u tzv. Čertových kamenů. Ten poklad, jak se vyprávělo, mohl získat toliko člověk potřebný, nuzný a mohl ho získat pouze jedenkrát za sto let. A ještě o Johanitské noci, to je večer před svatým Janem. Ale kde přesně hledat. Samotné Čertovy kameny jsou velké a místo kolem může zabíhat hodně, hodně daleko. Poklad mohl být přímo pod některým z kamenů, které tvořily mohutný balvanitý shluk, nebo, možná, až někde u hranice, ke které bylo pár desítek metrů. Tkadleny se proto rozhodly jít s prosbou o pomoc ke stařence, která snad ví a nebo poradí, jak se k místu s pokladem dostat. Stařenka poradila. Jejich pomocníkem kupodivu měl být obyčejný rybízový keřík. Svými bobulkami plných drobných semínek jim prý úspěch jistě zaručí. Ale. Rybízové bobulky se semeny musela sebrat do čistě bílého šátku jen žena čistá, s duší neposkvrněnou přestupkem či dokonce hříchem.

Mezi tkadlenami byla žena opravdu ctná, nejctnostnější z celé trojice. Krátce před půlnocí Johanitské noci se vypravila do zahrady. Pod již dříve vyhlédnutý rybízový keřík rozprostřela bílý šátek, v kostele posvěcený, a do něj strhla několik červenajících a ještě hodně kyselých kuliček. Šáteček nechala i s bobulkami ležet pod keříkem. Pak se rychle vrátila k ostatním tkadlenám, které ji s napětím sledovaly z okna světničky. Bylo pozdě po půlnoci, když se nejmladší a nejctnostnější z tkadlen znovu vydala do zahrady. Když však chtěla šátek se semeny zvednout ze země a odnést, tu pojednou od keříku vyšlehl plamen a rázem byl keřík v jednom ohni. Ten plamen ji postrašil, ale ještě více ji vyděsilo ohnivé zvíře, drak, který se uvelebil na rozprostřeném šátku. Tkadlena stála jako zkamenělá. Hrůzou a strachem. Po chvíli se z leknutí trochu vzpamatovala a co mohla, pospíchala do bezpečí domova. Také další tkadleny, které vše viděly, byly roztřesené hrůzou. Znenadání se ozvala hromová rána a do té doby poměrně jasná noc se změnila v neproniknutelnou, hustou a tmavou noc. Pro šátek se už žádná z tkadlen do zahrady neodvážila.

Příštího dne, hned brzy po ránu, se tkadleny vydaly k faktorovi. Ten utkané plátno zhodnotil, bylo-li dobré nebo mělo-li nějakou chybičku, a dílo vykoupil. Faktor byl zároveň i jeden z představených tehdy velké obce Višňová. Ten věděl, co si počít. Ostatně byl den a kouzla a čáry byly bez zlé moci, ublížit nemohou. Právě on jim poradil, aby ve dne šátek zpod keříku vzaly a donesly domů. Prý by i jinak bylo škoda pěkného šátku. Raději všechny tři se strachy strnulé vrátily do zahrady. Ale ouvej! Další překvapení. Když chtěly šátek zvednout, byl tak těžký, že ho ani spojenými silami nemohly zvednout. Šátek se přes noc proměnil ve velký kámen, prý tak trochu připomínal draka. Kámen zůstal v zahradě ležet dlouhou dobu. A byl by tam snad i zůstal dodnes. Opuštěná zahrada za čas zpustla a vandrovní řemeslníci, kteří tudy chodívali na vandr do ciziny, kámen z cesty odstranili a přenesli až na místní hřbitov. A tam, až někde poblíž hřbitovní zdi, zakopali.

S šátečkem ani jinými kouzly to tkadleny, ale i další lidé raději nezkoušeli. Časem se na proměněný kámen zapomnělo. A ty tři tkadleny, co si tak lehkomyslně zahrály s čarovnou mocí a spatřily rybízový keř v plamenech, na šátku draka – ty do roku zemřely. Nikdo další se pak už neodvážil hledat poklad pomocí rybízových semen.

19.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 22 300 Kč

Pracovníci vězeňské služby STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další požadavky:, - minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, - zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, - trestní bezúhonnost, Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3.TT od 23.900,- Kč), - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici), - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní využití, apod., Místo služebního působiště: Místní jednotka JS Liberec , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS", Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS LBC".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 020 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami ODBORNÝ VYCHOVATEL. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové zařazení: 10-11. platová třída dle platových tabulek pedagogických pracovníků , Životopisy zasílejte na adresu svp_lbc@centrum.cz. Pracoviště: Středisko výchovné péče, Na Výšinách, č.p. 451, 460 15 Liberec 15. Informace: Jana Růžičková, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní montážní dělníci PRACOVNÍK/CE NA KONTROLU, BALENÍ A MONTÁŽNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pouze pro osoby zdravotně postižené nebo zdravotně znevýhodněné , Vizuální kontrola drobných dílů, balení, zakládání apod., Dobrý zrak, manuální zručnost, Plný nebo poloviční úvazek, Hlásit se osobně od 8.00 do 14.00 hod., nejlépe se předem domluvit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Service plus, s.r.o.-003, Zelná, č.p. 633, 460 01 Liberec 1. Informace: Lukáš Černý, +420 770 676 990.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paulie Garand.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Ilustrační foto

Zatímco bezostyšně kradl, majitelé domu pokojně spali doma v ložnici

Vyhrajte vstupenky do zoo. Startuje nová poznávací soutěž

Liberec – Ve spolupráci se Zoo Liberec jsme pro vás připravili novou soutěž o hodnotné ceny.

Tip na film: Jennifer Lawrence exceluje v Rudé volavce

Liberec – Ponořte se do thrilleru z prostředí ruských a amerických zpravodajských služeb. Na diváka čeká více než dvouhodinový film, který se nebál ani nahoty a krve. 

Rosex zve na Jarní koncert. Těšit se můžete na pestrý program

Vratislavice – Vokální skladby z pera starých mistrů, jako jsou například Peter Philips, Jacob Gallus nebo Hans Leo Hassler, zazpívá na svém Jarním koncertu známý liberecký sbor Rosex.

Liberečtí pejskaři vyjádřili podporu týranému štěněti

Liberec /ANKETA/ – V menším rozsahu než v Prachaticích se akce konala ve středu po 17. hodině na libereckém náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT