„Projekt byl velmi úspěšný a obstál v mezinárodní konkurenci 40 států z celého světa. Lákadlem se staly především záběry zimního Ještědu, který byl se sněhovou pokrývkou právě v Africe zcela ojedinělý. Zatímco místní nosili kulichy a zimní bundy, pro nás tam bylo tepleji než u nás doma tou samou dobou,“ prozradil jeden z účastníků výpravy Pavel Knobloch.

Mnozí návštěvníci expozice Gymnázia F. X. Šaldy přitom projevili zájem osobně se do České republiky a Liberce podívat.

„Během prázdnin jsme zde již dva z nich uvítali. Dostali jsme také pozvání na celou řadu akcí v Mexiku, Rusku nebo Maďarsku. Další ESI, kde se budeme o účast ucházet, se bude konat v roce 2009 v Tunisku,“ poznamenal Pavel Knobloch.

Program ESI 2007 však Pavla Knoblocha a Ondřeje Bejbla zavedl také do Kapského města, kde navštívili Stolovou horu a na nejjihozápadnější místo Afriky. Na Mys dobré naděje.

„Ten si často lidé pletou s nejjižnějším bodem Afriky – Střelkovým mysem vzdáleným na východ přibližně 160 km. Zajímavá byla ale i pštrosí farma, ostrov lachtanů Seal Island a závod na zpracování polodrahokamů Scratchpatch,“ řekl Pavel Knobloch.

V samotném Durbanu, který se nachází na východním pobřeží byl pro účastníky přehlídky připraven bohatý program. V dopoledních hodinách se věnovali různým aktivitám a odpoledne představovali své projekty veřejnosti.

Účastníci shlédli dokument o životě na poušti Kalahari v kině IMAX, navštívili Science-centre, viděli ukázky tradičních písní a tanců kmene Zulu, navštívili Botanickou zahradu, podmořské akvárium či relaxovali ve vodním parku uShaka nebo na plážích Indického oceánu.

„Během cesty jsme nemohli opomenout také ochutnání masa ze pštrosa a antilop springbok a kudu, pozorování Bílých žraloků nebo nádherných květů typické jihoafrické rostliny u nás známé jako Protea královská,“ dodal Pavel Knobloch.