V Bílém Kostele zahájí Varhanní maraton

Devět koncertů uskutečněných v kostelech na území Čech, Polska a Německa běhěm jediného dne. Takový je výčet již třetího ročníku Varhanního maratonu Euroregionem Nisa.

Také letos všechny koncerty odehraje přední český varhanní mistr Jaroslav Tůma, který je známý ve většině evropských států i v řadě zámořských zemí.

Pěvecky se na koncertech bude podílet sólista Opery Národního divadla v Praze Luděk Vele společně se svou dcerou Adélou Velovou.

Maraton odstartuje dnes v půl desáté v Bílém Kostele. Následují koncerty v Chrastavě, Kryštofově Údolí a v Hrádku nad Nisou. Poté se již koncerty přesunou za hranice, tedy do Polska a Německa. Závěrečný koncert se uskuteční v zámecké kapli na Grabštejně.

Grabštejn se stane baštou komediantů

Stejně jako každý rok se i dnes otevřou brány hradu Grabštejn pro tradiční Letohrátky. Jejich program bude opět o něco náročnější, bohatší a pestřejší než vloni. Specialitou této akce se stane plné zapojení interiérů hradu do akce.

“Ty letos doznaly dalšího zkvalitnění. Některé předměty dostaly novou podobu po restaurování a řada věcí je na Grabštejně vystavena vůbec poprvé,“ poznamenal kastelán hradu Jan Sedlák.

Sobota se ponese především ve znamení komediantů. Dospělé publikum pobaví kejklíř Vojta Vittório Vrtek, šramlband Péro za kloboukem a potulný komediant Víťa Marčík.

Na své si jako obvykle přijdou na Grabštejně i děti. O pohádky a společnou výrobu loutek se totiž postará Divadlo Rolnička.V neděli zase na Grabštejn zavítá bojové umění skupiny Adorea z Olomouce.

Jedna z našich nejlepších šermířských skupin předvede vedle tradičního fechtování i umění kaskadérské. Adorea do svého konání zasvětí i případné zájemce.

O hudební část nedělního programu se postará potulný bard Jirka Wehle se skupinou W. O. H. a dětem tentokrát zahraje Divadlo Na cestě svoji Perníkajdu a Chytrou Horákyni.

Otevřeno budou mít během Letohrátek také vojáci z grabštejnské posádky. Ti po oba dny představí široké veřejnosti umění svých psů a nabídnou prohlídku základny.

V Křižanech zazní hudba jazzových orchestrů

Celkem osm jazzových kapel nabídne třetí ročník křižanského Dixielandu. Oblíbená akce, která v loňském roce i přes nepřízeň počasí přilákala téměř 1200 příznivců jazzové hudby, se tentokrát uskuteční v rámci Slavností řemesel a výrobků. Pořadatelé proto doufají, že letos na křižanský Dixieland dorazí více jak 1500 návštěvníků. „Během sobotního odpoledne vystoupí Metropolitian jazzband, Old timers jazz band Praha, Old boys Liberec, Dixieland Základní umělecké školy Křižany, Ostarava dixie band, Stanley's dixie street band, Brass band Rakovník a Steamboat stompers s Tony Brychem. Díky účasti dixielandové kapely z Bratislavy navíc získává letošní ročník lehce mezinárodní charakter,“ prozradil pořadatel křižanského Dixielandu Jan Zítko.

Na Sychrově si to rozdají mušketýři

Dvoudenní program, který zahájí v sobotu od deseti hodin v zámeckém parku, zavede hosty zámku zpět do historie.

Po celou dobu budou na pódiu k vidění šermířské a taneční vstupy, samozřejmostí se stane také středověký jarmark a netradiční čajovna ve velkém stanu.

V neděli se navíc publiku představí muž, který předvede techniky barokního lovu a výcviku dravců. Právě jeho vystoupení by se mělo stát jednou z největších zajímavostí již třetího ročníku této akce.