Dnes jsou slavnosti největší akcí svého druhu v celém regionu. Více již v rozhovoru s ředitelem soukromého pivovaru Svijany Františkem Horákem.

Když se ohlédnete zpátky – kdy vlastně vznikla myšlenka Slavností svijanského piva?

Myšlenka na pořádaní Slavností svijanského piva vznikla v roce 1989 na Oktoberfestu. Tam jsem si řekl, proč bychom podobnou akci nemohli uspořádat také u nás.

Ve Svijanech pro to však nebyl dostatečný prostor. Dohodli jsme se proto se starostou Svijanského Újezdu a od té doby pořádáme slavnosti právě tam.

Dnes jsou slavnosti největší akcí svého druhu v celém regionu. Jaký byl ale první ročník?

První ročník? To byl horor. Ačkoliv ztrácím pamět, tak si je pamatuji dodnes. Přišlo zhruba tisíc šet set platících návštěvníků a my točili pivo na pouhé čtyři pípy.

Tvořily se stometrové fronty a lidi nám nadávali. Prvními slavnostmi jsme se opravdu zrovna moc nepochlubili.

V současnoti ale vypadají slavnosti zcela jinak. Kdy se situace zlomila?

Poprvé všechno klaplo až během pátého ročníku. Dnes již chodí na slavnosti kolem patnácti tisíc návštěvníků. Letos proto budeme točit pivo na sto dvaceti pípách.

Každý rok se učíme novým věcem. Myslím si ale, že na letošní ročník jsme připraveni velmi dobře.

K slavnostem vždy patřila hudba. Na koho se mohou návštěvníci těšit letos?

Za celou dobu se na dvou jevištích vystřídá celkem šestnáct kapel.

Z těch známějších vystoupí například Václav Neckář se skupinou Bacily, Žlutý pes či Děda Mládek Ilegall band. Původně jsme chtěli pozvat taky skupinu Kabát. Finančně bychom je utáhli. Měli jsme ale strach z toho, že by se lidé nevešli do areálu slavností.

Slavnosti se každým rokem po organizační stránce zlepšují. Čekají na návštěvníky kromě většího počtu píp také nějaké další změny?

Čekají a doufám, že je lidé uvítají. Největší radost mám z toho, že se nám podařilo rozšířit prostor pro sezení o tři tisíce míst. Úroveň slavností díky tomu zase o něco stoupne.