Snímky ze sbírky libereckého fotografa Jana Pikouse jsou citlivě doplněny o fotografie z depozitářů muzea a nabízejí tak pohled na dobu, kdy byla fotografie technickým zázrakem a její tvůrce šarlatánem.

Před stopadesáti lety byla fotografie novinkou nastupující moderní doby. Do té doby se veškeré zobrazování konalo výhradně kresbou, malbou a podobnými technikami.

Návštěvníci výstavy se tak setkají s umělecky vyvedenými portréty ze slavných fotoateliérů s úžasnou vemlouvací reklamou nebo s fotografiemi venkovských nadšenců, do kterých jsou dokresleny pozadí v podobě romantických altánků.

Nechybí ani fotografie různých skupin lidí. Ti jsou přitom vždy slavnostně naladěni a vyšňořeni. Sbírka obsahuje i fotografie krajin. Od tichých stop v písku až po majestát horských masivů.

„Vzácnost těchto fotografií umocňuje fakt, jak těžká byla v té době cesta za podobnou fotografií. Její tvůrce totiž musel urazit mnohdy nepříjemnou cestu terénem s těžkou bedýnkou prvních fotoaparátů a stativem,“ poznamenal Jan Pikous.

„S sebou si navíc musel vzít ještě temný vak a chemikálie, aby mohl předtím citlivou emulzí natřenou skleněnou desku hned na místě vyvolat,“ uvedl fotograf.

Kouzlo starých fotografií podtrhují i staré rámy, do kterých jsou některé snímky osazeny. Podle Jana Pikouse totiž právě v tomto provedení kouzlo staré fotografie nejlépe vyniká a přenáší pozorovatele do dob vzpomínek a představ.

„Je zvláštní, že na mnoho lidí stará doba tak citově působí. Je to možná dáno tím, že nová doba odvádí lidi od tradice. Staré fotografie totiž připomínají práci těch, kteří měli precizní znalosti řemesla, techniky a chemie. Fotografům dnešní doby se všemi digitály a vymoženostmi často podobné kouzlo chybí,“ dodal Jan Pikous.

Výstava Kouzlo staré fotografie potrvá v Severočeském muzeu v Liberci do 26. srpna. Vstupné je zdarma.