„Moliére patří ke špičkám světové dramatiky. Přitom bývá českými divadly v poslední době poněkud opomíjen. Dlouho se nehrál ani v Liberci. Proto jsem si zrovna tohoto autora pro svou první libereckou režii vybral,“ prozradil Vít Vencl.

Zdravý nemocný je jednou z nejlepších Moliérových her. Jak uvádějí tvůrci, autorův smysl pro lidskou malichernost, pošetilost a malost, tedy pro vlastnosti, které přivádějí lidi do neštěstí, je dodnes ojedinělý.

Ústřední postavou komedie je měšťan Argan, typický měšťák své doby. Jeho morálka vychází z peněz, o které se opírá. Za peníze si koupil mladou a hezkou ženu, za ně si chce koupit i zdraví. Všichni se musí točit okolo něho a on je rozhodnut, podmaněn vlastní lakotností, obětovat i štěstí své dcery.

„Moliére hrál sám hlavní postavu, a po jedné z repríz zemřel. Hra je tedy jeho dramatickým testamentem. Je takovým shrnutím jeho díla, protože obsahuje v sobě motivy z předchozích her. Je nejen poslední, ale i nejlepší,“ řekl režisér Vít Vencl. „Zdravý nemocný patří ke hrám, které nestárnou. Jakoby v ní Moliére předvídal naši dobu,“ dodal.

Komedii budou hrát liberečtí herci v překladu Karla Krause. Scénu navrhl Michal Syrový, kostýmy Dana Hávová. Hudbu složil Tomáš Alferi.

V hlavní roli měšťáka Argana se publiku představí Jiří Doseděl. Jeho mladou ženu hraje Jana Kabešová – Vojtková a jeho dceru Jana Šulcová.V dalších rolích se objeví ve Zdravém nemocném Václav Jílek, Jaromír Tlalka, Tomáš Impseil, Přemysl Houška, Milena Šajdková a Veronika Korytářová.

„Ano, jde o mou první režii v Liberci. S herci se mi zkoušelo výborně, příjemně mne překvapili,“ poznamenal režisér, který přišel jako šéf do liberecké činohry z předchozího angažmá v divadle v Mostě.