V jeho rámci totiž ve čtvrtek večer vystoupí svébytné seskupení Rudovous, které čeří hladinu českého hudebního rybníka již třináctým rokem.

Ač někteří členové působili nebo působí zároveň ve slavnějších spolcích, počínaje kytaristou Davidem Macháčkem, který hrával s DG 307 a konče baskytaristou Martinem Černým trestajícím čtyři struny v kapelách Nana Zorin či Echt!, zůstává tahle kapela i po letech ve stínu mnohých a často i mladších a následovnických skupin.

„Rudovous je jedna z mála kapel, která nesjíždí současné ethno, techno, supersound trendy. Nástrojové obsazení, pojící bicí s akordeonem, baskytarou a kytarou, přiznává jediný tak trochu globalizační moment a to, do pětice, břeskný klarinet,“ píše na internetových stránkách kapely bubeník a zpěvák kapely Matin Čížek.

Posluchače o tom přesvědčí především svébytný zvuk koncertů kapely. Na tom libereckém se jeho návštěvníci budou moci těšit především na skladby z aktuální desky S Čížkem po funuse. Na ní se hudba kapely pohybuje od tklivých a melancholických písní až po tepající, neagresivní, ale přitom rychlé a úderné záležitosti.

„Posluchači zjistí, že náš národní svéráz ještě nepošel. A kdyby i pošel, tak tahle deska ho svižně nakopne, tak jako nakopává dnešní výliskovou hudební produkci,“ dodává Martin Čížek.

Podle něj se hudba Rudovous skládá z beatů v rytmu večerníčku, šansonu, šramloidního rokenrolu i punku. Vystoupení kapely jsou často neopakovatelné. Každé představení se tak stává v podání kapely tím posledním.

Důležitou složkou hudby kapely jsou také zábavné texty, které oplývají vysokou mírou koncentrovaných provokací. Přesvědčit se o tom budou moci návštěvníci Experimentálního studia Lidových sadů ve čtvrtek 21. června od půl osmé večer.