Festival bude zahájen v pátek 22.června, již v pondělí však ovládnou liberecké ulice a náměstí obří nafukovací sloni, kteří jsou tradičním maskotem přehlídky.

„Jejich troubení bude zvát diváky na představení, konající se nejen v Naivním divadle, ale rovněž v Divadle F. X. Šaldy, na Náměstí Dr. E. Beneše, v Oblastní galerii či na dalších místech,“ řekl Deníku Jakub Hora z Naivního divadla v Liberci.

Letos se festivalu zúčastní jedenáct českých divadel a čtyři soubory ze zahraničí. Kromě jejich produkcí bude na Mateřince možné navštívit rovněž řadu doprovodných akcí, ať už se jedná o koncerty , vernisáže výstav či pouliční happeningy .

Nabídka jednotlivých představení je více než pestrá a měla by potěšit nejen děti, ale rovněž jejich rodiče. Těm úplně nejmenším dětem je například určena poetická pohádka beze slov v podání Divadla Levandula z maďarského Cserkútu ukrývající se pod názvem Trpaslíkova věž, Neposlušná kůzlátka v provedení pražského souboru Buchty a loutky či zábavná koláž z českých říkadel, s níž se představí královéhradecké divadlo Drak.

„Starším dětem by se zase mohlo líbit imaginativní představení Leť!, které v Liberci sehraje belgické divadlo Taptoe.

Tato inscenace, která získala řadu ocenění na mezinárodních loutkových festivalech, originálním způsobem propojuje loutkové divadlo s filmovými projekcemi a díky tomu dokáže velmi působivě vyprávět příběh o splněném snu malého chlapce, jenž touží po létání,“ poznamenal Jakub Hora.

S experimentem zvukovým se naopak předvede pražské Divadlo Minor, jehož inscenace Z knihy džunglí je jedním velkým koncertem hlasů a zvuků exotických zvířat.

Prapodivná mořská zvířata naopak ožijí na Náměstí Dr. E. Beneše, kam přiveze kanadský soubor Les Sages Fous své Bizzarium, neboli Pouliční akvárium.

Nejen děti jakéhokoliv věku, ale zajisté i jejich rodiče ocení tradiční celorodinný bonus v Divadle F. X. Šaldy. Tentokráte přijede pražské Divadlo v Dlouhé, které na stejném místě před šesti lety bodovalo s půvabnou hudební inscenací Jak jsem se ztratil.

Letos se představí s inscenací Myška z bříška, pohádkovým příběhem na téma maminko, jak to bylo, když jsi mě měla ještě v bříšku?

Hostitelské Naivní divadlo sehraje na Mateřince hned tři své inscenace.

Pohádky Janek a kouzelná fazole a Hrnečku, vař! a v rámci doprovodného programu též scénický melodram Pallaton z textů Mariana Pally. Toto představení je však festivalovým bonusem, vyjímečně určeným pouze dospělému publiku.