Zahraniční část festivalu otevře již v pátek 22. června od deseti hodin maďarské divadlo Levandula, které představí v Naivním divadle pohádku pro nejmenší děti Trpaslíkova věž. Své vystoupení zopakují Maďaři ve stejný den ještě od půl páté odpoledne.

„Ušlechtilý trpaslík touží po výškách, ze kterých by mohl uvidět svět, nebo alespoň dohlédl co nejdále. Malý človíček tak objevuje svět a přírodu; setkává se s motýlem a šnekem, hraje si, šplhá po stromě a staví věž z kůže a svých zubů. To mu pomůže dostat se vzhůru. Představení je vhodné již pro děti od tří let,“ uvedl dramaturg festivalu Vítek Peřina.

Dalším zahraničním hostem festivalu bude kouzelná loď kanadského divadla Les Sages Fous . Kanaďané se objeví v pátek 22. června po sedmé hodině večer před libereckou radnicí a o den později dopoledne v liberecké zoo, aby divákům předvedli podmořskou pouť v rámci kouzelného pouličního představení.

„V inscenaci Bizzarium: Pouliční akvárium představují herci publiku sympatické loutky cizích a neznámých zvířecích druhů. Bizzarium měli příležitost obdivovat diváci v Evropě, USA či v Singapuru,“ řekl Vítek Peřina.

Pozoruhodné představení plné triků, filmových projekcí a stínového divadla chystá na Mateřince také belgické Divadlo Taptoe. V neděli a v pondělí uvede v Naivním divadle inscenaci Leť.

„Malý Sjoerd si vleze do koše na prádlo. Usne a jeho fantastická cesta kolem světa může začít. Divadlo Taptoe se specializuje na divadelní formu,ve které se prolíná herecká akce, hra s loutkou, hra s předměty, stínohra, projekce. Soubor hostuje často na mezinárodních festivalech po celém světě. Na festivalu Mateřinka se objevují potřetí. Jejich představení Leť se setkalo s mimořádným ohlase na loňském Světovém festivalu UNIMA,” dodal Vítek Peřina.

Mateřinka začne v Liberci 22. června a vedle zahraničních hostů nabídne divákům ta nejlepší česká představení pro nejmenší děti. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji Naivního divadla.