Ocenění převzaly děti ze Základní školy Kunratická z rukou textaře a showmana Jana Vodňanského, který se jako čestný host z řad uměleckých osobností zúčastnil soutěže již poněkolikáté.

Na soutěž se sjely vítězné semifinálové soubory ze všech devíti regionů ČR. Ani letní horko, ve kterém se Velký sál Městské knihovny v Praze proměnil v saunu, neodradilo děti od entuziasmu soutěžit a vyhrát.

Atmosféra byla nabitá trémou i radostí a také obrovskou podporou ze strany „fan klubů“ jednotlivých účastníků. Radost z toho měla také patronka soutěže Jitka Molavcová.

„Je to krásné, být tu zase a cítit tu atmosféru tady. Je to o radosti, která pohladí každého po srdíčku,“ řekla Jitka Molavcová.

Pískání pro zdraví zakončil slavnostní koncert všech finalistů soutěže. Před třemi sty diváky se však neukázaly jen úspěšné soubory, ale také čestní hosté.

Naďa Konvalinková tak dětem názorně předvedla, jak se chovat a nechovat na koncertě, Jitka Molavcová všechny strhla ke společnému zpěvu, Zora Jandová a Jan Vodňanský zazpívali své vlastní písničky pro děti a Ondřej Vetchý s dětmi promluvil o životě.

Třešničkou na dortu letošního ročníku byl křest sloního maskota soutěže. Slůně, které dosud nemělo své jméno, se od soboty jmenuje Pískálek.

O jeho křest se postarala patronka soutěže Jitka Molavcová spolu s Janem Vodňanským.

„Jméno pro slůně vybíraly děti z řad soutěžících. Ze všech jmen, které navrhovaly, porota vybrala právě jméno Pískálek. Jsme rádi, že náš sloní kamarád už není beze jména a do jubilejního 10. ročníku soutěže vstupuje coby řádný účastník Pískání pro zdraví,“ dodal Jan Sýkora ze společnosti UCB, která soutěž organizuje a sponzoruje.

Soutěž, která podporuje hru na zobcovou flétnu jako aktivitu vhodnou při léčbě dětských alergiků a astmatiků, organizuje biofarmaceutická společnost UCB. Každoroční záštitu nad akcí mají ministr kultury ČR, alergolog Václav Špičák, Česká iniciativa pro astma a České společnosti alergologie a klinické imunologie.