„Zájem veřejnosti nás velmi mile překvapil. Z pokladen zmizelo odhadem 32 tisíc vstupenek. Tolik lidí zatím na slavnosti nikdy nedorazilo. Rekord doposud držel rok 2005, kdy slavnosti navštívilo bezmála 25 tisíc návštěvníků,“ řekla Deníku za pořadatele slavností Alena Švejdová.

Největšímu zájmu se již tradičně během víkednu těšilo dění na dobové tržnici před frýdlantskou radnicí. První návštěvníci zde mohli v sobotu dopoledne posnídat s vévodou z Valdštejna nebo se vrhnout do víru nepřetržitého kulturního programu plného kejklířů, herců a zpěváků z různých souborů z České republiky a Polska. Velkým lákadlem byla také historická bitva, která se odehrála za městem.

„O bitvu byl ze strany návštěvníků nebývalý zájem a mnozí se na ní dokonce nedostali,“ poznamenala Alena Švejdová.

Sobotní program Valdštejnských slavností zakončil večerní komponovaný pořad na frýdlantském zámku k poctě vévody z Valdštejna a velkolepý ohňostroj, který byl odpálen v půl jedenácté večer před místní radnicí.

První významnou akcí nedělního programu Valdštejnských slavností se stal Memoriál Josefa Dřevínka, jenž byl iniciátorem novodobé tradice Valdštejnských slavností. Na šachový turnaj navázala v dopoledních hodinách také autogramiáda nové knihy o Valdštejnovi, kterou napsal pracovník jičínského archivu a historik Jindřich Francek.

Závěr programu celých slavností pak obstarala nedělní bitva a nástup valdštejnových jednotek na frýdlantském náměstí. Po sedmnácté hodině se vévoda z Valdštejna rozloučil s osmým ročníkem slavností a odjel z města, aby se mohl zase za dva roky vrátit zpět. Do té doby však čeká pořadatele slavností mnoho práce. Vzhledem k neustále vzrůstajícímu počtu návštěvníků se totiž chystají mnohé změny.

„Ty se dotknou především počtu pořadatelů, kterých bylo letos nedostatek,“ dodala Alena Švejdová.