Ty budou zahájeny již zítra a návštěvníkům nabídnou bohatý doprovodný program, jehož hlavní část propukne během sobotního rána.

„Za organizací slavností stojí velké usilí mnoha lidí. Děláme však všechno proto, aby jedinou starostí návštěvníků bylo dobře zaparkovat svůj vůz, koupit si vstupenky a užít si program slavností,“ řekla za pořadatele Valdštejnských slavností Alena Švejdová.

Ve Frýdlantu budou proto v provozu v sobotu a v neděli dvě záchytná parkoviště.

U Slezanu při příjezdu od Liberce na levém břehu řeky Smědé a v blízkosti kempu ze směru od Raspenavy.

V centru města a v okolí dějiště bitvy bude vjezd a parkování vozidel návštěvníků velmi omezen.

„Na jednotlivé programy není složité dojít pěšky, vše je po ruce, téměř na dlani, snad jen na zámek se musí do většího kopce,“ dodala Alena Švejdová.

Vstupenkou na slavnosti se stane náramek, který si dospělí a děti od 130 centimetrů, připnou na ruku. Náramek na sobotu nebo neděli stojí 50 Kč, na oba dny pak 70 Kč.

„Předprodej již probíhá v Městském informačním centru Frýdlant na náměstí T. G. Masaryka. V době slavností bude před radnicí infocentrum pro návštěvníky, kde bude možné si pořídit plánek města, program slavností i drobné suvenýry,“ poznamenala Alena Švejdová.

Oproti tradičnímu pojetí se snažili organizátoři o některé změny, které by Valdštejnské slavnosti oživily a možná se staly novou tradicí. Jedna z nich souvisí se slavnostním zahájením slavností.

„Valdštejn tentokrát nedorazí na radnici ze zálohy z vojenského ležení, nýbrž ze zámku, kde z pátku na sobotu přespí. Po snídani sešikuje svoji družinu a po tradiční cestě spojující zámek s městem dorazí Zámeckou ulicí k radnici,“ dodala Alena Švejdová.

Pořadatelé doufají, že to bude za značného zájmu návštěvníků. Ti na zámeckém nádvoří uvidí, jak vévoda snídá, poslouchá hudební vystoupení a stačí při tom udílet své družině řízné rozkazy.