Podle obžaloby věděl, že je prošetřován policií a prostřednictvím dalšího obžalovaného Pavla Bouška za to zaplatil milion korun. Totožnost informátora z řad celníků či policie se odhalit nepodařilo, vyplynulo z obžaloby, kterou v úterý 13. února přečetla státní zástupkyně Petra Pazderková.

Jde o největší drogovou kauzu minimálně na severu Čech, kdy hodnota pašovaných narkotik dosahovala několika miliard korun. Přes libereckou větev šlo podle obžaloby v letech 2018 až 2022 přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše.

„Obviněný Boušek měl známého, nejspíš příslušníka bezpečnostních sborů nebo celního úřadu, který měl jméno Aleš, a po němž požadoval informace právě ve vztahu k Vilému Kováčovi, jestli je tato osoba prověřována nebo rozpracovaná policejním orgánem, kdy za to měl zaplatit částku kolem milionu korun," řekla dnes Pazderková novinářům.

Odmítla ale spekulovat nad tím, zda tyto informace pomohly Kováčovi uniknout před zadržením. „Nerada bych se vyjadřovala k tomu, na základě jakých skutečností obviněný Kováč nebyl zadržen v rámci realizace," dodala. Po devětačtyřicetiletém Kováčovi policie pátrá, je na seznamu osob hledaných Europolem.

Kováč v úterním prohlášení ale odmítl, že by měl informace přímo od policie či celníků. „Je prokazatelné, že jsem byl sledován a odposloucháván," citoval ho dnes jeho obhájce. Kováč v prohlášení také uvedl, že policie věděla před svým zátahem dopředu, že cestuje do zahraničí. Uvedl také, že žádnou trestnou činnost nepáchal. „Není důkaz, že bych s drogami nakládal, zúčastnil se přeprav," uvedl.

Tvrdí, že je kolem něj vytvářena atmosféra "vinné osoby", která souvisí i s předchozími obviněními ohledně krácení daní při nakládání s minerálními oleji a tabákem. Pravomocně zatím ani v jednom z těchto dvou případů odsouzen nebyl. Z Kováčova vyjádření vyplynulo, že za podjaté považuje policii i soud. „Neumím si představit, jak bych za takových okolností mohl absolvovat spravedlivý proces," dodal.

Soud tak v úterý v Liberci začal za přísných bezpečnostních opatření s deseti z 11 obžalovaných lidí a jednou obžalovanou firmou. Obžalobu četla státní zástupkyně dopoledne zhruba dvě hodiny, odpoledne začaly výslechy obžalovaných. Naplánované jsou až do pátku. Kromě drogových deliktů jsou členové liberecké větve obžalováni i pro daňovou trestnou činnost, legalizaci výnosů z trestné činnosti a další přečiny.

Vilém Kováč.
Tuny drog skladoval v Liberci. Muž je na seznamu 50 nejhledanějších lidí Evropy

Dva z obžalovaných mají status spolupracujícího obviněného. Jeden z nich, Jan Chalupa, byl kurýrem a u soudu dnes prohlásil vinu. Vypověděl, že drogy přepravoval zejména podle pokynů Kováče. Odhadl, že si tím vydělal zhruba půl milionu až milion. Podle něj Kováč věděl, že je policií sledovaný a řešil to tím, že si půjčoval nebo kupoval jiná auta.

Liberecká větev mezinárodního gangu měla dvě funkce. Podle obžaloby buď drogy dovezené do některého evropského přístavu z Jižní Ameriky či Blízkého východu dopravila kamionem do jiné evropské země nebo po proclení v Bratislavě převezla do velkoskladu v Liberci, který sloužil jako překladiště drog. Odtud narkotika směřovala do dalších zemí. Podle obžaloby k úkrytu sloužily například krabice s banány, plechovky s tuňákem, cestovní kufry, železná ruda či žulové desky nebo byly fingovaně přepravované jako kukuřičné lupínky. Stovky tun se podle obžaloby vozily v kamionech, v osobních vozech to byly řádově jednotky až desítky kilogramů.

Některé zásilky se podařilo zajistit. Podle obžaloby například z Liberce směřoval kamion s 916 kilogramy hašiše ukrytých v žulových deskách přes Polsko a pobaltské země do Ruska, kontraband se ale podařilo zachytit v Lotyšsku. Zajistit se také podařilo 101 kilogramů kokainu v krabicích s banány ve Slovinsku či přes 180 kilogramů hašiše v kufrech v Nizozemsku.

Mohlo by vás zajímat: Podnikatel v Hejnicích brutálně zbil svého známého, do vězení půjde na osm let

Zdroj: Policie ČR