Na začátku bylo seznámení na sociální síti Facebook, kde podvedená žena narazila na muže, který měl profil na jméno Thomas Michal. Mělo se jednat o pětašedesátiletého vdovce, který pracoval jako chirurg ve válečné zóně na Ukrajině. Při dalším psaní uvedl, že by se chtěl vrátit zpět do Čech. Každodenní konverzace trvala půl roku a posléze muž uvedl, že by chtěl přijet na měsíční dovolenou, ale aby se tak mohlo stát, musí žena o jeho návrat napsat v žádosti prostřednictvím e-mailu na prázdninovou desku. „Toto učinila a týden na to jí přišla odpověď, že Thomas na dovolenou bude puštěn, ale musí mu zaplatit let, a to zasláním peněz na bankovní účet. Žena požádala o pomoc svou dceru a prostřednictvím jejího účtu poslala svých 78 000 korun. Po přijetí peněz jí muž napsal, že ji má rád,“ popsala podvodný případ krajská mluvčí policie Klára Jeníčková.

Nová nájemní agentura pomůže s hledáním bytů v Liberci.
Nová nájemní agentura funguje v Liberci. Reaguje na dlouhodobou krizi bydlení

Jak se blížil konec roku, začala se žena opět dotazovat, kdy za ní přijede. Dozvěděla se, že dovolená byla zamítnuta a musí doplatit dalších 38 tisíc korun, což udělala, ale zároveň svého dopisovatele upozornila, že více peněz nepošle. Letos v lednu jí přišla další výzva k zaplacení 50 tisíc korun. „Vdovec“ ženu ujistil, že o ničem takovém nic neví a dále si spolu psali až do začátku února. „V úterý 12. února byla její dcera informována svou bankou, že z jejího účtu došlo k podezřelé transakci 38 000 korun a zřejmě se jedná o podvod. Až na tento podnět, se žena rozhodla vše oznámit. Během této konverzace ale přišla o 116 000 korun,“ podotkla mluvčí.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvodu, za který hrozí až pět let vězení. „Neposílejte peníze nikomu, koho znáte z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu. Pachatelé vystupují pod různými falešnými profily, snaží se vzbudit důvěru a jejich jediným cílem je vylákat z vás finanční prostředky,“ vyzvala veřejnost Jeníčková.

Mohlo by vás zajímat: Požár v libereckém baru: strážník popsal, jak to vypadalo uvnitř. Dostal medaili

Zdroj: Jiří Louda