Podle tiskového mluvčí krajských policistů Vojtěcha Robovského bourají motorkáři nejčastěji na třech úsecích v Libereckém kraji. Jedním z nich je silnice I/35, tedy páteřní trasa propojující Turnov, Hodkovice nad Mohelkou, Liberec, Chrastavu a pokračující na Žitavu. “Nehody motorkářů se často stávají také na silnici I/10 od Turnova po Tanvald,” uvedl Robovský. A pak je to ještě silnice I/9 z České Lípy přes Nový Bor směrem k německým hranicím.

Motorkářův průvodce po okolí Liberce a Žitavy

Liberecký kraj připravil přehled nejhezčích tras pro motorkáře v Libereckém kraji. Zahrnuje delší i kratší trasy, couračky i skryté krásy a přesahuje až do Německa. Najdete ho zde.

Loni se podle statistik stalo 160 nehod s motorkáři, 12 lidí se při nich těžce zranilo a 4 zemřeli. Mezi smrtelné nehody patřila srážka motorkáře s nákladním vozem u Rejdic a za večerní projížďku zaplatil životem také motorkář jedoucí od Liberce směrem na Stráž nad Nisou, který nezvládl zatáčku, narazil do svodidel a na místě podlehl zraněním. Srážku se sanitkou nepřežil ani motocyklista v centru Jablonce nad Nisou a čtvrtá smrtelná nehoda v Libereckém kraji v roce 2023 se odehrála u Hodkovic nad Mohelkou, kde zemřel motorkář po nárazu do stromu.

Nultý ročník překvapil bohatou účastí a potěšil přátelskou atmosférou. Ilustrační galerie.
7 jarních motorkářských akcí v Libereckém kraji, které by vám neměly ujet

Obecně loni nejčastěji bourali muži ve věku 45 – 54 let, většinou v zatáčkách a alkohol hrál roli jenom ve zlomku nehod. Mezi příčiny těžkých dopravních nehod motorkářů patřila zpravidla nepřiměřená rychlost, u lehčích zranění bylo na vině často nedání přednosti v jízdě a obecně nesprávný způsob jízdy.

Horší byly pro motorkáře podle statistik z posledních let snad jenom dvě sezóny. V roce 2018 zemřelo 6 motocyklistů a 25 se těžce zranilo. Rok 2012 přinesl 5 mrtvých a 34 vážně zraněných. Letos začala motorkářská sezóna podobně jiné jarní aktivity díky vysokým teplotám dříve a policisté už se zabývali osmi motorkářskými karamboly. “Mezi hlavní důvody dopravních nehod motocyklů můžeme tradičně zařadit nepřiměřenou rychlost a nesprávný způsob jízdy, mezi dalšími aspekty jsou pak nedání přednosti v jízdě nebo nesprávné předjíždění,” zdůraznil znovu policejní mluvčí.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Profesionální hasiči v Libereckém kraji zvou na den otevřených dveří

Zdroj: Martin Štefanov