Informaci přinesl jako první server Seznam Zprávy. Dohodu musí ještě schválit soud. „Státní zástupce uzavřel dohody o vině a trestu se společností Metrostav, a. s., a Metrostav Infrastructure, a. s., které byly předloženy s návrhem na jejich schválení příslušnému krajskému soudu. O těchto návrzích dosud nebylo nerozhodnuto,“ potvrdila serveru Kateřina Doušová, náměstkyně krajské státní zástupkyně v Ústí nad Labem.

Korupční kauza, v níž je mezi obžalovanými i liberecký hejtman Martin Půta, je spojená se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů Kč. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. V případu bylo postupně obžalováno 13 lidí a pět firem. Metrostavu se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů, kterou tato firma dělala. Metrostav čelí obvinění, že zakázku s příslibem 55milionové evropské dotace zmanipuloval a předražil ve svůj prospěch. Dva pracovníci Metrostavu navíc u soudu čelí obvinění, že upláceli hejtmana.

Půta svou vinu od začátku odmítá. „Ničeho nezákonného jsem se nedopustil a změna stanoviska třetí strany na tom nic nemění. To platilo jak v roce 2014, tak i teď, devět let od začátku této kauzy, která rozhodně není výkladní skříní české spravedlnosti,“ reagoval Martin Půta na sociálních sítích na dnešní informace.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta
Hejtman Půta se u soudu vyjádřil k odposlechům, vinu od začátku odmítá

Aféra kolem přestavby libereckého kostela svaté Maří Magdaleny za 65 milionů se táhne už od roku 2014. Projekt, který byl od počátku vedený jako rizikový, připravila liberecká společnost GEPO, která je společně s firmami Gallos, Developer cz a Metrostav mezi obžalovanými. Hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu obžaloba viní z toho, že vzal úplatek ve výši 830 tisíc korun za zmanipulování zakázky hrazené z evropských dotací a zneužil svou pravomoc.

V květnu 2020 liberecký soud v kauze nepravomocně osvobodil všech dvanáct obžalovaných lidí a čtyři firmy. „Věc úplatků se pohybuje ve sféře úvah. Neví se kdy, kde, kolik a kým byly předány. Úplatky jsou něco jako vražda bez mrtvoly,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Petr Neumann.

Navíc poukázal na to, že odůvodnění příkazu odposlechů ze strany Okresního soudu v Jablonci nad Nisou bylo nedostatečné a soud pořízené odposlechy tedy neuznal jako důkaz. S tím však nesouhlasil státní zástupce Radim Kadlček, který se tehdy na místě odvolal. „Rozhodnutí soudu o nepoužitelnosti odposlechů považuji do značné míry za překvapivé. Takto mohlo být rozhodnuto už na začátku roku 2018, kdy začínalo hlavní přelíčení,“ prohlásil. Pro hejtmana navrhoval trest v podobě pěti let vězení a sedmi let zákazu činnosti.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta
U soudu, kde je obžalován i hejtman Půta, zaznělo jen minimum odposlechů

Na podzim 2020 ale Vrchní soud v Praze v neveřejném jednání zrušil osvobozující rozsudek v údajné korupční kauze. „Moji obhájci mě už na jaře upozorňovali, že se to může stát, takže mě to nepřekvapilo. Z rozhodnutí radost samozřejmě nemám, ale nic to nemění na skutečnosti, že jsem rozhodování výboru regionální rady ovlivnit nemohl, nesnažil se o to a nikdo mě neuplácel,“ okomentoval tehdy rozhodnutí vrchního soudu Půta.

Ten od začátku trvá na své nevině a vyjádřil se i k odposlechům.  Důrazně odmítá označení tzv. nejvyššího, poukázal, že v odposleších ho oslovují křestním jménem, příjmením nebo funkcí. Taktéž se vyjádřil ke schůzce na čerpací stanici. „Jedná se o místo, které je kompletně pokryto kamerovým systémem. Scházím se s lidmi na různých místech, a to z důvodu nabitého časového programu,“ řekl v minulosti u soudu s tím, že se nejednalo o žádnou konspirativní schůzku a většinu těchto jednání má zaznamenaných v diáři. „Z odposlechů navíc vyplývá, že jsem neměl nekalou motivaci k protlačování projektu,“ dodal.