Mezi sedmou večerní a ranní přijali operátoři hasičského střediska Libereckého kraje oznámení o dvaceti událostech. “Pokud bychom to srovnali s rokem předchozím, řešených událostí bylo letos jednou tolik,” řekla tisková mluvčí profesionálních jednotek Jaroslava Benešová. V pěti případech zasahovali u požárů odpadu spíše menšího rozsahu. Jednou v Jeřmanicích na Liberecku likvidovali “čarodějnický oheň“, kdy se pálení vymklo kontrole.

V Českém Dubu zasakovaly jednotky po půl sedmé večer u požáru uskladněné trávy a hnoje, použili tři proudy vody 3C a jeden vysokotlaký. Požár se obešel beze škody, zhruba hodinu od nahlášení byl zcela zlikvidován.

Před osmou večer zamířili hasiči do Bulovky na Frýdlantsku k požáru v rodinném domě. Požárem byla zasažená jedna místnost. “Je třeba vyzdvihnout rychlý zásah tamějších dobrovolných hasičů, kteří požár velmi rychle lokalizovali,” uvedla Benešová. Při události se zranil jeden člověk, nadýchal se zplodinami hoření. Výše škody způsobená požárem byla předběžně stanovena na 100 tisíc korun, včasným zásahem dobrovolných hasičů byly uchráněny hodnoty ve výši přibližně 4 milionů korun. Příčina vzniku požáru je v tuto chvíli předmětem vyšetřování.

Pálení čarodějnic v Turnově, 2024.
FOTO: Čarodějnice v Turnově pálili dobrovolní hasiči, děti si užily skákací hrad

Hasičské jednotky byly během noci také několikrát povolány k událostem v souvislosti s nahlášeným požárem. Ovšem po kontrole na místě události se ukázalo, že se jedná o “čarodějnické ohně“ pod dohledem v místech, kde bylo pálení v souladu s platným nařízením Libereckého kraje a vyhlášenou výstrahou Českého hydrometeorologického ústavu.

Hasiče zaměstnaly také tři dopravní nehody. V Liberci a v Železném Brodě byly bez zranění. “Po půl třetí odpoledne jsme zasahovali v Žandově na Českolipsku, kde v Nádražní ulici došlo k havárii nákladního automobilu převážejícího beton. To se převrátilo na bok. Zraněné osobě jsme poskytli první předlékařskou pomoc a předali ji do péče zdravotníků,” vysvětlila mluvčí. K vyproštění havarovaného vozidla byl na místo události povolán jeřáb soukromé firmy a náročný zásah trval do pozdních nočních hodin.

Celkem šestnáctkrát hasiči poskytovali technickou pomoc. V souvislosti se silným větrem to bylo odstraňování popadaných stromů a větví z komunikací, aby byla zabezpečena jejich průjezdnost.

Mohlo by vás zajímat: Do Vratislavic dorazili kouzelníci i víly. Děti si užily strašidelnou party

Zdroj: Jiří Louda