Pár hodin před extraligovým duelem byla zveřejněna nominace na třetí turnaj letošní sezony Euro Hockey Tour Beijer Hockey Games ve Švédsku, kde se představí i tři Bílí Tygři: obránce Ondřej Vitásek a útočníci Michal Birner a Radan Lenc.

Tygři začali svižně, ale v jejich rozletu je zastavil nedovolený zákrok Knota. Po jeho návratu na led se prosadil střelou z první Tomáš Hanousek, kterého našel perfektním pasem přes šířku obranné třetiny Hradce Radan Lenc. Liberec tak šel zaslouženě do vedení. Pak vzplály emoce mezi Jaroslavem Vlachem a Radimem Šaldou, ale na klasickou pěstní výměnu nedošlo.

V 15. minutě ujeli domácí do přečíslení tří na jednoho. Birner předal kotouč Michalu Bulířovi, který jej ránou z jedničky napálil pod víko hradecké branky. S blížícím se koncem první třetiny se sám před Lukešem zjevil Najman, ovšem jeho pokus hostující gólman zpacifikoval.

V samotném závěru úvodní části si to v pěstním souboji rozdali Adam Musil a Radim Šalda. Bitku jednoznačně vyhrál Musil, který svého soupeře složil na led. Urputná bitva pokračovala také po přestávce. Liberec měl v jednu chvíli i štěstí, když Jelínek rozehrával křížem a trefil jednoho z hradeckých hráčů.

Brankář Kváča však toto zaváhání napravil. Hradec měl v prostředním dějství asi více vyložených šancí, ovšem se všemi si poradila liberecká obrana v čele s Kváčou. Ve 35. minutě fauloval Kevin Klíma v úniku Jana Šíra, ale nařízené trestné střílení Vlach neproměnil.

To mohlo Liberec vzápětí mrzet, protože Blain našel před brankou dobře postaveného Radka Smoleňáka, který tečí usměrnil kotouč za Kváču. Téměř v polovině třetí třetiny měli Tygři hrát přesilovku, ale rozhodčí po vzájemné konzultaci trest odvolali.

Šest minut před koncem hráli Hradečtí přesilovku, kterou však nevyužili a přišel trest. Lenc sice ještě trefil spojnici, ale puku se pak zmocnil Michal Bulíř, vyjel před branku a pověsil kus černé gumy do horní části Lukešovy svatyně.

Liberec tak porazil Hradec 3:1.

Ohlasy trenérů

Patrik Augusta (Liberec): „Jsme spokojeni s výsledkem a předvedenou hrou. Bylo to velice těžké utkání, které mělo parametry play-off. Od začátku se jiskřilo a naši hráči podali obětavý výkon od brankáře po posledního hráče v poli. Zasloužená gratulace do kabiny.“

David Kočí (Hradec): „Utkání rozhodly dvě věci. První byla náš vstup do zápasu a první třetina, která byla z naší strany vlažná. Neměli jsme dobrý pohyb a pořádně se nedostali ke střele. Soupeř nám odskočil na dva góly a pak bylo těžké jej dohnat. Druhá věc byla, že jsme nedokázali Liberec trestat a proměňovat šance.“

Tipsport extraliga – 43. kolo

Bílí Tygři Liberec – Mountfield HK 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a asistence: 5. Hanousek (Birner, Lenc), 15. Bulíř (Birner, Lenc), 57. Bulíř (Birner, Lenc) – 39. Smoleňák (Blain). Rozhodčí: Kika, Obadal – Kajínek, Axman. Vyloučení: 8:6, navíc Musil (Liberec) – Šalda (Hradec) 10 minut. Bez využití. Hráno bez diváků.

Sestavy

Bílí Tygři Liberec: Kváča (Pavelka) – Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, Hanousek, Derner, Štibingr – Lenc, Bulíř, Birner – Musil, Gríger, Najman – Pavlík, Jelínek, Vlach – Průžek, Šír, Rychlovský. Trenér: Augusta.

Mountfield HK: Lukeš (Mazanec) – Blain, Nedomlel, Jank, Graňák, Šalda, F. Pavlík, Gaspar – Kevin Klíma, Koukal, Perret – Orsava, Růžička, Sklenář – Lev, Cingel, Smoleňák – Jergl, Veselý, Pilař. Trenér: Růžička.