Do rodné země se vrátil jako hrdina. A možná i jako muž, který si právě otevřel dveře ke slávě. 18letý brankář libereckých Bílých Tygrů Vítek Vaněček byl jedním z hlavních strůjců fantastického úspěchu reprezentační osmnáctky na šampionátu ve Finsku, kde čeští mladíci dokráčeli až pro stříbro. „Nádherný pocit! Nedá se to ani slovy popsat," soukal ze sebe liberecký gólman v rozhovoru pro klubový web hcbilitygri.cz.

Když si odchovanec Havlíčkova Brodu vybíral po loňské sezoně nové působiště, zřejmě ještě netušil, že přestup pod Ještěd vymrští jeho kariérní růst do závratných hodnot. V dresu Bílých Tygrů letos odchytal osmnáctiletý Vaněček většinu duelů za juniorku. Tedy za kategorii, v níž nastupují i o dva roky starší borci. A rozhodně nezklamal. Naopak.

Dokonce nakoukl i do farmářského týmu v Benátkách nad Jizerou a coby dvojka nasával také atmosféru v libereckém A-týmu. Největšího úspěchu se však dočkal v dubnu. Stříbrná medaile z MS osmnáctiletých je něco, na co český hokej nikdy v historii nedosáhl.

Na šampionátu jste vyřadili Rusko, silnou Kanadu a vaše cesta nakonec skončila ve finále. Jak se na senzaci s odstupem času díváte?
Je to nádhera, nedá se to ani slovy popsat. Nevnímám ještě ani teď, že jsme byli druzí. Opravdu nádherný pocit.

Je stříbro maximum, čeho jste mohli dosáhnout?
Řekli jsme si, že chceme medaili. Finále je samozřejmě škoda. Ale tím, jak jsme nikdo žádný úspěch v téhle kategorii neudělali, tak to na nás možná i spadlo. Do rozhodujícího utkání proti USA jsme vstoupili špatně, dostali jsme rychlé góly a bylo po zápase.

Trenéři vás už před duely ve skupině určili jasnou brankářskou jedničkou. Kdy o tom bylo jasno?
Na kempu v Rokycanech. Tam jsme si s brankáři sedli a trenéři nám to sdělili. Chtěli si to ujasnit už předem. Aby to nedopadlo jako na olympiádě v Soči, kde se brankáři pořád střídali. A jak to skončilo…

Registrujete teď zvýšený zájem médií i hokejových skautů? Medaile by celému týmu mohla poodkrýt třeba cestu do zámoří.
Jo, je to tak. Bylo tam hodně skautů i agentů, takže jsme na sebe určitě upozornili. Do NHL bych samozřejmě chtěl, ale vůbec nevím, jak bude probíhat draft. Budu rád i za sedmé kolo. Stejně bych ale zatím zůstal v Liberci, protože gólmani do kanadské juniorky nesmí. Je to zakázané.

Reprezentační dres vám však dlouho unikal, že?
Až v sedmnácti letech mi trenér v Havlíčkově Brodě oznámil, že se na mě jedou podívat zástupci národního týmu. Hráli jsme zrovna proti Budějovicím. A po zápase jsem se dozvěděl, že mě berou na kemp.

V kolika letech jste si poprvé oblékl gólmanskou výstroj a stoupl si do brankoviště?
Ve čtyřech letech. To jsem ale hrál v útoku! Až do páté třídy. Jenže pak jsem doma řekl, že bych si to chtěl zkusit v bráně. Díval jsem se na ostatní gólmany, jak chytali a měli na sobě hodně věcí. Tak jsem to jen ze srandy vyzkoušel taky a už mi to zůstalo.

Kariéru máte výborně rozjetou, ale co školní povinnosti?
No, už jsem tam hrozně dlouho nebyl. Studuji automechanika, jsem v druháku. Rozhodl jsem se tak kvůli tátovi, který má firmu. A v případě, kdyby nevyšel hokej, bych tam mohl pracovat. Škola je základ, snad zameškané hodiny doženu. Ale je to těžké, třeba Pavel Zacha šel do áčka a musel ve škole skončit úplně.

Co vaše plány do nadcházející sezony?
Chtěl bych se dostat do A-týmu, bylo by to hezké. Už jsem dvakrát byl na střídačce při zápase jako náhradní gólman a paráda. Lidi jak řvou a fandí… Užil jsem si to.

Vlach se vrací do Zlína

Trenér zlínských hokejistů Rostislav Vlach bude mít opět v týmu svého syna Romana. 24letý útočník se do mistrovského klubu vrátí po dvouleté anabázi v Liberci a Karlových Varech a v extralize bude opět oblékat žlutomodrý dres. „Vyplynulo to z toho, že Petr Čajánek se v průběhu sezony vyjádřil, že by asi po sezoně skončil. Jedna z možností byla oslovit Romana. Jeho odchod před dvěma lety byl jeho přáním. I když měl další nabídky, tak se rozhodl vrátit," řekl kouč Vlach. Zkušený trenér si přeje, aby jeho syn navázal ve známém prostředí na výkony z předchozího angažmá v Karlových Varech. „Loňskou sezonu měl úspěšnou a doufejme, že v dobrých výkonech bude pokračovat i ve Zlíně."